Sokak aydınlatma sistemlerinde akıllı kontrol tekniği ile enerji tasarrufu sağlama ve güç kalitesi iyileştirme
Saving energy and improving power quality with smart control techniques in street lighting systems
- Tez No: 888794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIDA TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde kentsel altyapı tasarımının temel unsurlarını enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik oluşturmaktadır. Bu bağlamda, sokak aydınlatma sistemleri, enerji tüketiminin optimizasyonunda önemli bir rol almaktadır. Geleneksel sokak aydınlatma sistemleri, genellikle sabit zaman aralıklarında çalışan ve çevresel koşulları dikkate almayan statik yapılar olarak kabul edilirken, akıllı sokak aydınlatma sistemleri bu alanda önemli bir dönüşümü temsil etmektedir. Geleneksel sokak aydınlatma sistemlerinin sınırlamaları göz önüne alındığında, akıllı sistemlerin enerji tasarrufu, çevresel etkilerin azaltılması ve şehir yönetiminin iyileştirilmesi gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, Işık yayan diyot lambalar gibi esnek aydınlatma teknolojisinin geniş çapta kullanılabilirliği ve kablosuz iletişim kabiliyetinin bulunmasıyla, hızlı tepki veren, güvenilir şekilde çalışan ve enerji tasarrufu sağlayabilen akıllı sokak aydınlatma sistemlerini geleneksel aydınlatma yöntemlerine göre farklarını ortaya koymuştur. Bunula birlikte farklı teknolojiler ve sensörlerin kullanımını değerlendirmektedir. Önerilen akıllı sokak aydınlatma sistem prototipi tasarlanmış olup gerçek kentsel bir ortamda uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, energy efficiency and sustainability constitute the basic elements of urban infrastructure design. In this context, street lighting systems play an important role in optimizing energy consumption. While traditional street lighting systems are generally considered static structures that operate at fixed time intervals and do not take into account environmental conditions, smart street lighting systems represent a significant transformation in this field. Considering the limitations of traditional street lighting systems, smart systems have many advantages such as saving energy, reducing environmental impacts and improving city management. In this thesis study, the differences of smart street lighting systems, which respond quickly, operate reliably and provide energy saving, compared to conventional lighting methods, have been demonstrated with the wide availability of flexible lighting technology such as light-emitting diode lamps and wireless communication capability. Additionally, it evaluates the use of different technologies and sensors. The proposed smart street lighting system prototype was designed and implemented in a real urban environment.