Hipotiroidi hastalarında hastalık ve ilaç bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of disease and medication knowledge levels in hypothyroid patients
  1. Tez No: 888793
  2. Yazar: VİLDAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASHIDA MUHAMMAD UMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada hipotiroidi hastalarının hastalık ve ilaç kullanımına ilişkin bilgi düzeylerinin incelenmesi, hastalıkla ilgili destek ürünleri kullanımları ve bu konudaki beklentilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için serbest eczaneye başvuran, Levotiroksin kullanan, 18 yaş üstü gönüllü hastalara anket formu onamları alınarak yüz yüze uygulanmıştır. Bulgularda sosyodemografik olarak, anketimize katılan 125 kişiden 108'i (%86,4) kadın ve 17'si (%13,6) erkek hasta olup, yaş ortalamaları 50±15'dir. Anket sonuçlarına göre hastaların %92'si ilaç kullanım bilgisini almıştır. Katılımcılar, ilacın kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına alınması gerektiği ifadesine %96,7 oranında evet cevabını vermişken, gıdalar ve bazı ilaçların tiroid hormon ilacının etkisini azaltabileceğini %53,6 katılımcı bilmemektedir. Ayrıca ilacın demir, kalsiyum gibi ilaçlarla aynı zamanda alınmaması gerektiğini %46,6 oranında kişi bilmemektedir. Katılımcıların sadece %22,4'ü levotiroksin yan etkilerini bilmektedir ve %65,6'sı ilacın yetersiz geldiği durumlar olan kilo alma, kabızlık, saç dökülmesi ve uyku hali semptomları ile ilgili bilgi sahibidir. Anketimize katılanların büyük çoğunluğu (%85,6) tiroid sağlığı için destek ürün kullanmamaktadır. Kullananların %94,4'ü sağlık uzmanından tavsiye almıştır ve bunların %61,1'i doktorundan, %33,3'ü ise eczacıdan ve kalanı medya, tanıdık veya başka yerlerdendir. Ürünleri kullananların %83,4'ü fayda sağladığını söylemektedir. Sonuç olarak destek ürünler ve hastalık, ilaç bilgisi hipotiroidi hastalarının hem hastalık durumlarının iyileştirilmesi hem de korunması için katkı sağlamaktadır. Bu konuda ayrıca eczacıların rolü önemlidir. Çalışmamıza göre hastaların eğitim almasına ve destek ürün kullanmasına ilişkin ihtiyaçları mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the knowledge levels of patients with hypothyroidism regarding the disease and medication use, their use of disease-related supplements, and their expectations in this regard. For this purpose, questionnaire was administered face to face to voluntary patients above 18 years who are using levothyroxine in two community pharmacies. In terms of sociodemographic findings, 108 (86.4%) of the 125 people who participated in our survey were female and 17 (13.6%) were male, and the average age was 50±15 years. According to the survey results, 92% of the patients received information on drug use. While 96.7% of the participants answered yes to the statement that the drug should be taken on an empty stomach half an hour before breakfast, 53.6% of the participants did not know that foods and some medications could reduce the effect of the thyroid hormone drug. In addition, 46.6% of people do not know that the drug should not be taken at the same time as drugs such as iron and calcium. Only 22.4% of participants know about levothyroxine side effects, and 65.6% have information about the symptoms of weight gain, constipation, hair loss, and drowsiness, which are situations in which the medication is insufficient. The majority of our survey participants (85.6%) do not use supplements for thyroid health. 94.4% of users received advice from a healthcare professional, 61.1% of whom were from a doctor, 33.3% from a pharmacist and the remainder from media, acquaintances or other sources. 83.4% of those who use the products say they benefit. As a result, supplements and disease and drug information contribute to both the improvement and protection of hypothyroidism patients. The role of pharmacists is also important in this regard. According to our study, patients have needs regarding education and use of supportive products.