Palyatif bakım hemşirelerinin basınç ülserini önlemeye yönelik bilgi, tutum ve karşılaştıkları engellerin belirlenmesi
Determination of knowledge, attitudes and obstacles of palliative care nurses towards preventing pressure ulcers
  1. Tez No: 888802
  2. Yazar: İZEL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Palyatif bakım hastaları, basınç ülseri gelişimi açısından yüksek risk taşıyan gruptadır. Hemşirelik bakımının ve bu bakım sırasında karşılaşılan zorlukların, basınç ülserlerinin önlenmesi ve yönetiminde önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu çalışma, palyatif bakım hemşirelerinin basınç ülserini önlemeye yönelik bilgi, tutum ve karşılaştıkları engellerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Haziran 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında, tanımlayıcı nitelikte karma model tasarımı olarak yürütülmüştür. Araştırmaya 156 hemşire (nicel:142; nitel:14) dahil edilmiştir. Çalışmada çevrim içi anket ve derinlemesine bireysel görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Hemşire Tanıtıcı Özellikleri Formu, Modifiye Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi, Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği, Hemşire Görüşme Formları kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Pearson ve Spearman Korelasyon, Mann Whitney U, Anova, Kruskal Wallis ve t testleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi Atlas.ti yazılımı ile tematik içerik analizi yapılmıştır. Temalar arasındaki ilişkiler Sankey diyagramları ve eş zamanlı bulunma matrisleriyle görselleştirilmiştir. Çalışmanın nicel kısmında, hemşirelerin %71,8'inin kadın, hemşirelik hizmeti süresinin 62,74±54,95 ay ve palyatif bakımda çalışma süresinin 25,66±23,02 ay olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin basınç ülseri bilgi testi (MPBYBT) puanı 27,71±6,08 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Palliative care patients are at high risk of developing pressure ulcers. Nursing care and the challenges encountered during this care have an important role in the prevention and management of pressure ulcers. This study was conducted to determine the knowledge, attitudes and barriers faced by palliative care nurses towards pressure ulcer prevention. The study was conducted between June 2023 and June 2024 as a descriptive mixed model design. The study included 156 nurses (quantitative: 142; qualitative: 14). Online questionnaire and in-depth individual interview methods were used in the study. Nurse Descriptive Characteristics Form, Modified Pieper Pressure Ulcer Knowledge Test, Attitude Scale for the Prevention of Pressure Ulcers, and Nurse Interview Forms were used to collect the data. Pearson and Spearman Correlation, Mann Whitney U, Anova, Kruskal Wallis and t tests were used to analyze quantitative data. Qualitative data were analyzed using thematic content analysis with Atlas.ti software. The relationships between themes were visualized with Sankey diagrams and co-occurrence matrices. In the quantitative part of the study, it was determined that 71.8% of the nurses were female, the duration of nursing service was 62.74±54.95 months and the duration of working in palliative care was 25.66±23.02 months.The pressure ulcer knowledge test (PUKT) score of the nurses was found to be 27.71±6.08.