Memories elicited by one's imagined death: Effects of the nature of emotional cues on autobiographical remembering
Hayal edilen ölümün hatırlattığı anılar: Duygusal ipuçlarının otobiyografik hatırlamaya etkileri
- Tez No: 888859
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çok sayıda araştırma, ipuçlarının hatırlanan anıların özelliklerini (örneğin, duygusal değer, imgelem canlılığı, benlik ile bağlantı, önem) etkilediğini göstermiştir. Bu çalışma,“kişinin kendi ölümünü hayal etmesi”ipucunun hatırlattığı anıların özelliklerini,“en önemli”anılar ile karşılaştırmaktadır. Üniversite öğrencileri ve 40-65 yaş arası katılımcılara yukarıda belirtilen iki ipucu verilmiş bu ipuçlarına uygun birer anı hatırlamaları istenmiştir (Cyr & Horst, 2019). Katılımcılar her anıyı hatırladıktan sonra Anı Deneyomleri Anketi (Luchetto & Suton, 2015) ile Olayların Merkeziliği Ölçeği'ni (Berntsen & Rubon, 2006) doldurmuşlar, ayrıca olay olduğunda kaç yaşında olduklarını belirtmişlerdir. Her anı özgüllük (specificity), anlamlandırma (integration) ve olay içeriği belirlemek üzere kodlanmıştır. İpucu türü veya yaşın anlatılardaki kelime sayısı, özgüllük ve anlamlandırma üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamıştır. Ancak, katılımcı yaş grubunun canlılık üzeronde bir etkisi bulunmuştur; buna göre orta yaş grubu anılarını genç yetişkinlere göre daha canlı olarak hatırladıklarını değerlendirmiştir. Bunun yanında bir etkileşim etkisi de bulunmuştur; yukarıda belirtilen fark önemli anılar için ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Abundance of research showed that cues that are used to elicit memories affect characteristics of the memories recalled, such as valence, vividness of imagery, link to self, and importance. The present study addresses a specific type of cue: imagining one's death vs. the most important memory. Undergraduate students and adults were given tow cues, one asking about their most important memory and the other asking for the single memory they would take with them to the“other side”(Cyr & Hirst, 2019). After recalling each memory participants filled out the Memory Experiences Questionnaire (Luchetti & Sutin, 2015), Centrality of Events Scale (Berntsen & Rubin, 2006) and were asked to date the memory. Each memory was coded for specificity and integration (Blagov & Singer), and event content (Thorne & McLean). There was no effect of cue-type or age on word length, specificity, and meaning making involved in the narratives. However, there was an effect of age on vividness such that middle aged adults rated their memories more vividly than younger adults. This main effect was qualified by an interaction; older adults death memories were rated more vividly than the important memories, however there was no age difference for important memories.