Effects of proficiency in a second language on false memories produced by associative and categorical procedures
İkinci dilde dil yeterliliği seviyelerinin deese-roediger-mcdermott (DRM) listeleri ve kategorik çağrışımlı listeler ile oluşturulan bellek yanılmalarına etkisi
- Tez No: 899222
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MISIRLISOY BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yanlış bellek, çeşitli bilişsel süreçlerin temel mekanizmalarını anlamak amacıyla literatürde kapsamlı bir şekilde incelenmiştir (Gallo, 2010). Yanlış belleği araştırmak için yaygın olarak kullanılan bir yöntem Deese, Roediger ve McDermott (DRM) paradigmasıdır (Deese, 1959; Roediger & McDermott, 1995). Anadil ve ikinci dilin DRM paradigması ile üretilmiş yanlış bellek üzerindeki etkisini inceleyen araştırmalar, yanlış tanıma oranlarının baskın dilde (L1) ikinci dilden (L2) daha yüksek olduğunu ve bu etkinin dildeki yeterlilik ile arttığını göstermiştir (Anastasi ve diğ., 2005; Arndt & Beato, 2017). Bu farklılıklar, L2 ve L1'deki farklı aktivasyon seviyeleriyle açıklanmıştır (Dewhurst ve diğ., 2009). Ayrıca, çalışmalar, kategori ve DRM listelerinin farklı aktivasyon seviyeleri ortaya çıkardığını ortaya koymuştur (Coane ve diğ., 2021). Ancak, bildiğimiz kadarıyla, liste türünün ikinci dildeki farklı yeterlilik seviyelerinde yanlış bellek üzerindeki farklı etkilerini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Mevcut çalışma, ikinci dildeki yeterliliğin DRM ve kategori listeleri tarafından ortaya çıkarılan farklı yanlış bellek oranları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, farklı yeterlilik seviyelerine sahip bireylerin DRM ve kategori listeleri ile elde edilen yanlış bellek oranlarının karşılaştırıldığı iki oturumluk bir deney gerçekleştirilmiştir. İkinci dildeki yeterliliğin DRM ve kategori listelerini farklı şekilde etkilemesi beklenmiştir. Sonuçlar, DRM ve kategori listelerinin, literatürdeki bulguları destekleyen şekilde, L2'deki yanlış bellek oranları açısından farklılık gösterdiğini göstermiştir. Ancak, ikinci dildeki yeterlilik seviyeleri her iki liste türündeki yanlış bellek oranlarını etkilememiştir; bunun nedenleri altta yatan temel mekanizmalar açısından tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
False memories have been studied extensively to understand the underlying mechanisms of various cognitive processes (Gallo, 2010). A common method to explore false memory is the Deese, Roediger, and McDermott (DRM) paradigm (Deese, 1959; Roediger & McDermott, 1995). Research focusing on the effect of language on DRM-elicited false memories has shown not only that false recognition rates are higher in the dominant language (L1) compared to the non-dominant language (L2) (Anastasi et al., 2005), but also that false memory rates increase with proficiency (Arndt & Beato, 2017). These differences were explained with differential activation in L2 and L1 (Dewhurst et al., 2009). In addition, studies suggest that DRM and category lists create different activation levels (Coane et al., 2021). However, the differential effects of list type on false memories at different levels of proficiency in L2 have not yet been investigated. The current study aims to investigate the effect of proficiency in L2 on the differential false memory rates elicited by DRM and category lists. To this end, we ran a two-session experiment in which we contrasted the false memory rates elicited with DRM and category lists for individuals with differential levels of L2 proficiency. L2 proficiency was expected to affect DRM and category lists differently. Results showed that DRM and category lists differed regarding false memory rates in L2, supporting previous literature. However, levels of L2 proficiency did not affect false memory rates in either list type, the reasons for which are discussed regarding underlying mechanisms.