Sıçan diz ekleminde substans P ile oluşan plazma ekstravazyonuna Kaptopril'in etkileri
The Effects of captopril on substance P induced plasma extravasation in rat knee joint
- Tez No: 88893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ŞÜKRÜ AYNACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi S!ÇAN DİZ EKLEMİNDE SUBSTANS P İLE OLUŞAN PLAZMA EKSTRAVAZASYONUNA KAPTOPRİL'İN ETKİLERİ Oktay KALE Gaziantep Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmakoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. A. Şükrü AYNACIOĞLU Haziran 1999 Sıçan diz ekleminde substans P'nin doza bağımlı olarak plazma ekstravazasyonuna neden olduğu bilinmektedir. Substans P'nin yıkımında rol oynayan enzimlerden biri anjiotensin dönüştürücü enzimdir (ADE). Bu nedenle bir ADE inhibitörü olan kaptoprilin diz ekleminde SP'nin oluşturacağı plazma ekstravazasyonunu artırması beklenir. Çalışmamızda birinci grup deney hayvanlarının (n=8) diz eklemlerine SP 0.1|aM,1(j.m velOnm konsantrasyonlarda infüze edildi ve oluşan plazma ekstravazasyonu Evans mavisi yardımı ile spektrofotometrik olarak ölçüldü. Daha sonra ikinci grup deney hayvanlarına (n=8) 10 dakika öncesinden 1mg/kg kaptopril subkutan verilerek birinci grup deney hayvanlarına uygulanan deneysel işlemler tekrarlandı. Sonuç olarak Kaptopril'in 1mg/kg ön uygulanımı ile SP'nin 1|iM konsantrasyonunda oluşturduğu plazma ekstravazasyonunda istatiksel olarak anlamlı bir artışa neden olduğu halde SP'nin 0.1 jıM ve 1 0|aM konsantrasyonda oluşturduğu plazma ekstravazasyonunda herhangi bir değişikliğe neden olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.S.Thesis THE EFFECTS OF CAPTOPRİL ON SUBSTACE P INDUCED PLASMA EXTRAVASATION İN RAT KNEE JOİNT Oktay KALE Gaziantep Universty-School of Health Sciences Department of Pharmacology Supervisor: Aciate Professor A. Şükrü AYNACIO?LU JUNE-1999 It has been known that SP may cause dose-dependent plasma extravasition in the rat knee joint. It is also known that Angiotensin converting enyzme (ACE) is one of the enzymes which has a role in the degradiation of SP. Therefore it could be possible that captopril an ACE inhibitor, may increase SP induced plasma extravasation in knee joint. In the present study in first group of rats (n=8) SP was infused in to the knee joints at 0,1^M,1(aM and 10|aM concentrations, and plasma extravasation was evaluated spectrophotometrically by measuring the absorbance of Evans blue dye at 620nm. In the second group (n=8) before 10 minutes SP infusion, 1mg/kg captopril was given subcutanously and the same procedure was performed.