Sanatta romantizm akımı ve Richard Wagner'in Uçan Hollandalı adlı opera eserinin incelenmesi
The romantic movement in art and the analysis of the opera Der Fliegende Hollander(The Flying Dutchman) by Richard Wagner
- Tez No: 888966
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SANCAR TUNALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma sanat eserlerinde klasik formun, kalıplaşmış katı kuralların aşılarak, sanatçıların daha özgür hale geldikleri Romantik Dönem'e geçiş sürecini ve dönemin özelliklerini detaylıca analiz eder. Klasik form kurallarına uygun eserler yapmaktansa, doğadan ve insan doğasından, duygu ve düşüncelerden gelen ilhamın daha kıymetli olduğunu ve bu duyguların hiçbir kural çerçevesiyle sınırlandırılamayacağını savunmaya başlayan çeşitli dallardaki sanatçıların, bu dönemde ortaya çıkardığı eserlere de değinerek; bu sanatçılar arasında sahne sanatları alanında en yenilikçi olan Richard Wagner'in hayatı, ''Gesamtkunstwerk'' ve ''Leitmotive'' kavramları gibi operaya getirdiği yenilikler, Uçan Hollandalı adlı opera eseri bağlamında incelenmiştir. Kendi yaşam deneyimleri üzerine ek olarak 1800'lü yıllardaki bir denizci hikayesinden de esinlenerek librettosunu yazıp bestelediği Uçan Hollandalı operasında aynı zamanda Wagner, kadın-erkek ilişkilerinde karşı cinslerin birbirlerini nasıl gördüklerini, aşkın ve sevginin insan hayatındaki kurtarıcılığını işlemiştir. Romantik Dönem'e geçiş süreci ve 19. yüzyıl sanat anlayışına dair detaylı bilgiler, Richard Wagner'in yaşamı ve bahsi geçen opera eserine dair incelemelerle bu çalışmanın sanat öğrencilerine veya bilgi sahibi olmak isteyen ilgili bireylere anlaşılır, faydalı bir kılavuz olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyses in detail the process of transition to the Romantic Period and the characteristics of the period, in which the classical form in works of art and the strict rules of stereotypes were overcome and the artists became freer. The artworks created in this period by artists in various branches, who started to assert that the inspiration coming from nature and human nature, emotions and thoughts are more valuable and that these emotions cannot be limited by any rules, rather than creating works in accordance with the rules of classical form, were mentioned; among these artists, the life of Richard Wagner, who was the most innovative in the field of performing arts, as well as the innovations he brought to opera, such as the concepts of 'Gesamtkunstwerk' and 'Leitmotive', were analyzed under the light of his opera work The Flying Dutchman. In addition to his own life experiences, Wagner also wrote and composed the libretto of the opera The Flying Dutchman, inspired by a sailor story from the 1800s, at the same time, he also dealt with how the opposite sexes see each other in male-female relationships and the saving power of love and affection in human life. It is aimed that this study will be a clear and useful guide both for the art students and for curious individuals who want to get informed, with detailed descriptions of the transition to the Romantic Period and the 19th century understanding of art, Richard Wagner's life and examinations of the aforementioned opera work.