The impact of thermal processing on the fabrication of some nanosized metal borates and hydrotalcite materials
Isıl işlemin bazı nano boyutlu metal boratlar ve hidrotalsit malzemelerin fabrikasyonu üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 889148
  2. Yazar: LISKA FADLIYANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma, ısıl işlemin bazı nano boyutlu metal boratlar ve katmanlı çift hidroksitlerin (KÇH) fabrikasyonu üzerindeki etkisini araştırmıştır. Metal boratlar ve hidrotalsit malzemeler sırasıyla çözeltide yanma sentezi (ÇYS) ve sol-jel yöntemi ile hazırlanmıştır. Sentezlenen malzemelerin yapısal analizi, X-ışını kırınımı (XRD) ve FTIR spektroskopisi ile gerçekleştirilirken, optik özellikleri, morfolojisi ve elementel bileşimleri hakkındaki bilgiler sırasıyla, UV-Vis, FESEM ve EDX teknikleri ile sağlanmıştır. Bu çalışmanın ilk kısmında, XRD verilerinin analizi, nadir toprak metali katkılı nano boyutlu magnezyum piroboratların, Mg2B2O5: RE3+ (RE: Ce3+, Eu3+, Tb3+), 800°C'de monoklinik fazda kristalleştiğini ve daha yüksek sıcaklıklarda triklinik faza dönüştüğünü ortaya koymuştur. Tartaric asitin en etkili yakıt olduğu belirlenmiş ve hesaplanan optik bant aralığı enerjilerinin, 3.20-5.70 eV arasında olduğu bulunmuştur. FESEM-EDX çalışmaları, bileşiklerin, düzensiz granüler morfolojide olduğunu ve istenen tüm elementlerin varlığını doğrulamıştır. İkinci kısımda, nano yapılı beta-lityum piroborat, tartarik asit ve glisin yakıtları kullanılarak ilk kez ÇYS yöntemi ile başarıyla sentezlenmiş, 640°C'de yüksek kristalliniteye sahip rombus benzeri morfoloji elde edilmiş ve daha yüksek sıcaklıklarda Li3BO3 ve Li6B4O9'a dönüştüğü gözlenmiştir. Optik bant enerji aralığı 3.00-3.05 eV arasında hesaplanmıştır. Ayrıca, lityum magnezyum borat, 400°C'de tartarik asit yakıtı ile ilk kez ÇYS yöntemiyle sentezlenmiştir. Son kısımda, çift metal değişimli Mg3-x-yZnxMy (M: Cu ve Mn)/Al1 KÇH'ler, düşük sıcaklıkta nano boyutta plaka benzeri yapılar olarak üretilmiştir. EDX analizi, tüm elementlerin varlığını doğrulamış, DRS analizi ise Mn içeren KÇH'lerin, Cu içerenlere (2.98–3.02 eV) kıyasla daha küçük optik bant aralıklarına (2.24-2.51 eV) sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This work investigated the impact of thermal processing on the fabrication of some nanosized metal borates and layered double hydroxides (LDHs). Metal borates and hydrotalcite materials were prepared via solution combustion synthesis (SCS), and sol-gel method, respectively. X-ray diffraction and FTIR spectroscopy were conducted for structural analysis, while UV-Vis, FESEM, and EDX provided insights into optical properties, morphology, and elemental composition of the synthesized materials. In the first part of this study, The XRD analysis revealed that rare earth-doped magnesium pyroborates, Mg2B2O5: RE3+ (RE: Ce3+, Eu3+, Tb3+) crystallized in monoclinic phases at 800°C, transitioning to triclinic phases at higher temperatures. Tartaric acid was identified as the most effective fuel and the optical band gap energy found to be between 3.20-5.70 eV. The FESEM-EDX studies confirming the presence of all elements in irregular granular morphology. In the second part, nanosized beta-Li4B2O5 was successfully synthesized for the first time using SCS with tartaric acid and glycine fuel, achieving high crystallinity rhombus-like morphology at 640°C and decomposing into Li3BO3 and Li6B4O9 at higher temperatures. The optical band gap calculated to be varied from 3.00-3.05 eV. Additionally, the lithium magnesium borate was also prepared for the first instances with tartaric acid fuel at 400°C. In the last part, nanosized double-metal substituted, Mg3-x-yZnxMy (M: Cu and Mn)/Al1 LDHs were fabricated in plate-like morphology through low-temperature processing. EDX analysis confirmed the presence of all elements, while DRS analysis revealed that MgZnMn/Al LDHs had smaller optical band gaps (2.24-2.51 eV) than MgZnCu/Al LDHs (2.98–3.02 eV).