Sağlıklı yaşam (SPA & Wellness) merkezlerinde hizmet kalitesinin davranışsal niyete etkisi
The effect of service quality on behavioral intention in SPA & Wellness centers
- Tez No: 889192
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ALPER GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada Alanya'da 5 yıldızlı otellerdeki SPA & Wellness Merkezlerinden Hizmet alan bireylerin algıladıkları hizmet kalitesi düzeyleri ile hizmeti tekrardan satın alma niyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bazı demografik değişkenlere göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli ile desenlenen araştırmanın evrenini 2023 yaz döneminde Antalya ili Alanya ilçesindeki sağlıklı yaşam merkezlerine gelen bireyler oluşturmaktadır. Örneklemi ise kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 246'sı kadın, 139'u erkek toplam 385 birey oluşturmuştur. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“SPA & Wellness Hizmet Kalitesi Ölçeği”ve“Davranışsal Niyet Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal Regresyon analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde hizmet kalitesinde cinsiyete ve refah durumuna göre anlamlı farklılıklar elde edilirken; buna karşın medeni durum, tatil şekli ve tatil sıklığına göre anlamlı farklılıklar elde edilmemiştir. Davranışsal niyet açısından sonuçlara bakıldığında refah durumuna göre anlamlı farklılıklar elde edilirken; buna karşın cinsiyet, medeni durum, tatil şekli ve tatil sıklığına göre anlamlı farklılıklar elde edilmemiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiye bakıldığında hizmet kalitesi ile davranışsal niyet arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Dahası hizmet kalitesi davranışsal niyeti anlamlı şekilde yordamaktadır. Sonuç olarak; elde edilen bulgular neticesinde hizmet kalitesinin pozitif yönde artmasının davranışsal niyeti olumlu arttıracağını işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between the service quality levels perceived by individuals who receive services from SPA & Wellness Centers in 5-star hotels in Alanya and their intention to repurchase the service and to compare them according to some demographic variables. The population of the research, which was designed with the relational survey model, consists of individuals who came to the wellness centers in Alanya district of Antalya province in the summer period of 2023. The sample consisted of 385 individuals, 246 women and 139 men, selected by convenience sampling method.“Personal Information Form”,“SPA & Wellness Service Quality Scale”and“Behavioral Intention Scale”were used in the study. The data were analyzed using independent samples t-test, one-way variance (ANOVA), Pearson correlation and multiple linear regression analysis. When the research findings were examined, significant differences were obtained in service quality according to gender and wealth status; however, no significant differences were obtained according to marital status, vacation type and vacation frequency. In terms of behavioral intention, significant differences were obtained according to wealth status; however, no significant differences were obtained according to gender, marital status, vacation type and vacation frequency. Regarding the relationship between the variables, significant positive relationships were found between service quality and behavioral intention. Moreover, service quality significantly predicts behavioral intention. As a result, the findings indicate that a positive increase in service quality will positively increase behavioral intention.