Yalnız kadın gezginlerin seyahat güvenliği algısı: Beş faktör kişilik kuramı çerçevesinde bir değerlendirme
Travel safety perception of solo female travelers: An evaluation within the framework of five factor personality theory
  1. Tez No: 889195
  2. Yazar: DENİZ KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yalnız seyahat, dünyada birçok kişi tarafından tercih edilen bir niş turizm alanı olarak giderek daha fazla ilgi görmektedir. Kadınlar da günümüzde sıklıkla yalnız seyahat faaliyetlerinde bulunmaktadır. Seyahat güvenliği ise, yalnız seyahat eden kadınlar için öncelikli bir mesele olarak öne çıkmaktadır. Ancak güvenlik kavramı, kişiden kişiye farklılık gösterebilen öznel bir olgu olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yalnız seyahat eden kadınların güvenlik algılarını derinlemesine anlamaktır. Araştırmada, bu algıyı değerlendirmek üzere“Beş Faktör Kişilik Kuramı”teorik çerçeve olarak benimsenmiştir. Kadınların yalnız seyahat etme motivasyonları, seyahat tercihleri ve yalnız seyahate dair risk algıları gibi konular, alanyazında sıklıkla ele alınmıştır. Bu çalışmanın özgün katkısı, kadınların tek başına gerçekleştirdikleri seyahatlerde güvenlik algılarının, kişilik özelliklerinden nasıl etkilendiğini araştırmakla ilgilidir. Bu doğrultuda, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmış ve yalnız seyahati deneyimleyen 11 kadın ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, güvenlik algısı ile kişilik özellikleri arasında çeşitli ilişkiler ortaya koymuştur. Analizler sonucunda, seyahat öncesi tedbirlerin kaygıyla mücadele ve güvenlik hazırlığı olmak üzere iki temel boyutta; seyahat sırasında alınan önlemlerin ise durumsal, teknolojik ve iletişimle ilgili olarak üç ana boyutta toplandığı belirlenmiştir. Son olarak, seyahat sonrası kararlar, özellikle sosyal yaşam açısından ele alınarak, kişilik özelliklerine bağlı olarak nasıl şekillendiği ortaya koyulmuştur. Elde edilen sonuçların, kadınların yalnız seyahat deneyimlerini daha iyi anlamaya ve seyahat güvenliği ile ilgili meselelere farklı bir perspektiften ışık tutmaya katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Solo travel is increasingly gaining attention as a niche tourism area preferred by many people around the world. Today, women also frequently engage in solo travel activities. Travel safety, on the other hand, stands out as a priority for women traveling alone. However, the concept of safety is considered a subjective phenomenon that may differ from person to person. The aim of this study is to understand the security perceptions of women traveling alone in depth. In the research, the“Five Factor Personality Theory”was adopted as the theoretical framework to evaluate this perception. Topics such as women's motivations for traveling alone, travel preferences and risk perceptions regarding solo travel have been frequently discussed in the literature. The original contribution of this study is related to investigating how women's security perceptions when traveling alone are affected by their personality traits. In this direction, phenomenology design, which is one of the qualitative research methods, was used and semi-structured in-depth interviews were conducted with 11 women who experienced solo travel. The results of the research revealed various relationships between security perception and personality traits. As a result of the analyzes, it was determined that pre-travel measures were taken in two basic dimensions: combating anxiety and preparing for security; It has been determined that the precautions taken during the travel are gathered in three main dimensions: situational, technological and communication related. Finally, post-travel decisions are examined, especially in terms of social life and how they are shaped depending on personality traits. It is anticipated that the results obtained will contribute to a better understanding of women's solo travel experiences and to shed light on issues related to travel safety from a different perspective.