Girişimcilik tutkusu, pazar odaklılık ve pazarlama performansı ilişkileri: Kırıkkale ili KOBİ örneği
Relationships between entrepreneurial passion, market orientation and marketing performance: Kırıkkale province SME example
- Tez No: 889196
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı KOBİ'lerdeki girişimcilik tutkusu, pazar odaklılık ve pazarlama performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırma; Girişim ve Girişimcilik Tutkusu, Boyutları, Girişimciliğin gelişim aşamaları, Pazar Odaklılık ve Pazarlama Performansı kavramları açılanmıştır. Araştırmaya Kırıkkale ilindeki 215 KOBİ niteliğindeki işletme dahil edilmiştir. Araştırmanın ölçeği 3 bölümden oluşuyor. Girişimcilik Tutkunuz, Pazar Odaklılık ve Pazarlama Performansı ile ilgili sorular ve bölümler yer almaktadır. Anket formları aracılığıyla edinilen veriler SPSS 22 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi için, bağımlı ve bağımsız değişkenler ile araştırmada kullanılan demografik faktörler ve işletmeye ait bilgiler regresyon analizine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak KOBİ'lerde girişimcilik tutkusu, pazar odaklılık ve pazarlama performansı arasında anlamlı bir bağın bulunduğu; bu bağın kendi değişken grupları içerisinde anlamlı bir farklılık sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between entrepreneurial passion, market orientation and marketing performance in SMEs. Research; The concepts of Entrepreneurship and Entrepreneurial Passion, Its Dimensions, Development Stages of Entrepreneurship, Market Orientation and Marketing Performance are explained. 215 SME businesses in Kırıkkale province were included in the research. The scale of the research consists of 3 parts. There are questions and sections related to Your Entrepreneurial Passion, Market Focus and Marketing Performance. The data obtained through the survey forms were analyzed using the SPSS 22 statistical program. To test the hypotheses, dependent and independent variables, demographic factors used in the research, and information about the business were subjected to regression analysis. As a result, there is a significant connection between entrepreneurial passion, market orientation and marketing performance in SMEs; It was concluded that these ties exhibited a significant difference within their variable groups.