3. basamak bir hastanede diyabet-obezite polikliniğine başvuran tip 2 diyabetes mellitus tanılı bireylerde kardiyovasküler hastalık prevalansı
Prevalence of cardiovascular disease in individuals diagnosed with type 2 diabetes mellitus a diabetes-obesity clinic in a tertiary hospital
- Tez No: 889263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, diyabetli hastaların yaşam süresinin kısalmasına, yaşam kalitesinin düşmesine ve yüksek sağlık harcamalarına yol açmaktadır. Bu çalışmada 3. basamak bir hastanede diyabet-obezite polikliniğinde takip edilen tip 2 diyabet tanılı bireylerde kardiyovasküler hastalık (KVH) prevalansının hesaplanması amaçlanmıştır. Çalışmaya 01.03.2023 ile 01.06.2023 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Diyabet-Obezite polikliniğinde takip edilmekte olan 18 yaş üstü, tip 2 diyabet tanılı, iletişim yeteneği olan, konjenital kardiyovasküler hastalığı olmayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 510 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların sosyodemografik ve sağlık durumlarını sorgulayan 17 soruluk kişisel bilgi formu araştırmacı tarafından sorularak doldurulmuştur. Hastaların mevcut vizite ait kilo, boy, vücut kitle indeksi (VKI), HbA1c, açlık kan şekeri, kolesterol paneli, GFR düzeyleri, albüminüri düzeyleri hasta dosyalarından bakılmış ve vizit esnasında araştırmacı tarafından otomatik sfingomanometre ile tansiyon ölçümü yapılmıştır. Çalışma tek merkezli ve kesitseldir. İstatistiksel analiz için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 23.0 kullanılmıştır ve p değerinin
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases lead to a shorter lifespan, decreased quality of life, and high healthcare costs for diabetic patients. This study aims to calculate the prevalence of cardiovascular disease (CVD) in individuals diagnosed with type 2 diabetes mellitus (T2DM) who are being followed up at the diabetes-obesity clinic in a tertiary hospital. The study included 510 patients who were over 18 years old, diagnosed with T2DM, able to communicate, without congenital cardiovascular disease, and willing to participate, followed at the Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Diabetes-Obesity Clinic between 01.03.2023 and 01.06.2023. A 17-question personal information form, which queried the sociodemographic and health status of the patients, was completed by the researcher. The patients' weight, height, body mass index (BMI), HbA1c, fasting blood glucose, cholesterol panel, GFR levels, and albuminuria levels from their current visit were reviewed from patient files, and blood pressure measurements were taken by the researcher using an automatic sphygmomanometer during the visit. This study is single-centered and cross-sectional. Statistical analysis was performed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 23.0, and a p-value of