Yaşa bağlı işitme kaybı olan geriatrik hastaların duygu tanıma becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of emotion recognition skills of geriatric patients with age-related hearing loss
- Tez No: 889466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖLÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yaşa bağlı işitme kaybı geriatrik bireyler arasında yaygın şekilde gözlenir. Sıklıkla bilişsel gerileme, depresyon ve sosyal izolasyonla ilişkilendirilir. Bilişsel fonksiyonların alt dallarından biri olan duygu tanıma becerisi kişiler arası ilişkilerde önem arz eden, sosyal işlevselliği arttıran niteliktedir. Literatürde yaşa bağlı işitme kaybı olan bireylerin duygu tanıma becerisinin olumsuz etkilendiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı yaşa bağlı işitme kaybının ve işitme cihazı kullanımının duygu tanıma becerisine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 65-85 yaş arasında bulunan, normal işitmeye sahip 20 birey, yaşa bağlı işitme kaybı olan 20 birey ve yaşa bağlı işitme kaybı olup en az 6 aydır bilateral işitme cihazı kullanıcısı olan 20 birey dahil edildi. Katılımcılara odyolojik değerlendirme, demografik bilgi formu, Standardize Mini Mental Test, Yüzde Dışavuran Duyguların Tanınması Testi ve Gözlerden Zihin Okuma Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Age-related hearing loss is commonly observed among geriatric individuals. It is often associated with cognitive decline, depression, and social isolation. One of the subdomains of cognitive functions, emotion recognition ability, is crucial for İnterpolersonal relationships and enhances social functionality. Studies in the literature have shown that emotion recognition ability is negatively affected in individuals with age-related hearing loss. This study aims to evaluate the impact of age-related hearing loss and the use of hearing aids on emotion recognition ability. The study included 20 individuals aged between 65 and 85 with normal hearing, 20 individuals with age-related hearing loss, and 20 individuals with age-related hearing loss who have been using bilateral hearing aids for at least 6 months. Participants underwent audiological assessment, demographic information form, Standardized Mini-Mental Test, Facial Emotion Identification Test, and Reading Mind in the Eyes Test.