Political communication in the context of national security: Comparisonof west and East Germany during the cold war
Ulusal güvenlik bağlamında siyasal iletişim : Soğuk savaş dönemi süresince batı ve Doğu Almanya arasında karşılaştırma
- Tez No: 889479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PHILIPP DECKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Batı Almanya ve Doğu Almanya üzerinde yürütülen siyasal iletişim stratejileri özellikle ulusal güvenlik bağlamında karşılaştırılmıştır. Soğuk Savaş kavramını ortaya çıkaran nedenler ve siyasal iletişimin kapitalist dünyanın nihai zaferindeki rolü sorgulanmaktadır. Bu çalışma, bir işaretin alıcı tarafından kabul edilme niyetinin, alıcının algıladığı gerçeklikteki etkililik ile senkronizasyon gerektirdiğini öne sürmektedir. Bu nedenle, bir mesajın ikna kabiliyeti, mutlak gerçekliği yansıtma gücüne değil, o mesajın algılanan gerçekliğine dayanır. Bu iddia Batı Almanya ve Doğu Almanya'nın soğuk savaş döneminde devam eden olaylara paralel olarak dönemin görsel örnekleriyle desteklenmiştir. Günümüzde yeni bir soğuk savaşın yaklaşmakta olduğu yönündeki tartışmalar ışığında, bu çalışma aynı zamanda Soğuk Savaş'ın Batılı ülkeler tarafından Sovyetler Birliği'ne karşı başarılan ortak bir düşman yaratma konusunda günümüzde Rusya ve/veya Çin için oluşmakta olan koşulların bir kopyası olmadığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, political communication strategies employed in West Germany and East Germany, particularly in the context of national security, are compared. The motives that created the concept of the Cold War and the role of political communication in the victory of the capitalistic world are questioned. This study claims that the more a sign received by the receiver as an intention to be accepted, the more it requires synchronisation with the effectuality in the receiver's perceived reality. Thus, a message's persuasive ability is based on its perceived reality. This claim has been supported by the visual exemplifications of West German and East German, parallel to the ongoing events of their publishing periods. In the light of arguments about a new upcoming cold war today, this study also claims that the success of the Cold War by the Western countries against the Soviet Union is not a replicant of today's conditions when it comes to creating a common enemy, this time for Russia and/or China.