Rekreatif anlamda aktif sporculara uygulanan farklı germe egzersizlerinin optimum güce etkisi
The effect of different stretching exercises on optimum power in recreationally active athletes
- Tez No: 889480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekreatif anlamda aktif sporculara uygulanan farklı germe egzersizlerinin optimum güce etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya Gümüşhane ilinde rekreatif anlamda aktif spor yapan 18-25 yaş arası 30 erkek (vücut ağırlığı: 79,24 ± 10,89 kg, boy: 174,90 ± 5,36 cm) gönüllü katıldı. Katılımcılara antropometrik ölçümleri ve alışma fazı sürecinden sonra ardışık olmayan günlerde dört farklı protokol uygulandı (spesifik ısınma, spesifik ısınma + statik germe, spesifik ısınma + dinamik germe, spesifik ısınma + PNF germe). Ortalama itme gücü (OİG) ve zirve güç (ZG) değerlerinin belirlenmesi için her protokol sonrası bench press ve yarım squat egzersizleri yaptırıldı. Verilerin analizi için SPSS 26.0 paket programı kullanıldı. Bench press egzersizi için yapılan analizler, ısınma protokollerinin hem OİG hem de ZG üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.OİG ve ZG için yapılan ANOVA analizi, protokollerin bench press performansını etkilediğini gösterdi. Statik germeye göre PNF germe protokolü sonrası bench press OİG'nün daha fazla arttığı tespit edildi. ANOVA analizi, ısınma protokollerinin ayrıca, spesifik ısınma (p=0,035) ve statik germe (p=0,023) ile karşılaştırıldığında PNF germe protokolü sonrası bench press ZG'ün daha fazla artırdığı gözlemlendi. Yarım squat egzersizi için PNF germe protokolü diğer protokollere göre hem OİG (p=0,049, p=0,026 ve p=0,034). hemde ZG (p=0,037 ve p=0,025) olarak önemli ölçüde artırdığını gösterdi. Sonuç olarak spesifik ısınma + PNF germe protokolünün, güç odaklı antrenmanlara hazırlanmak isteyen sporcular için etkili bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different stretching exercises on optimum power in recreationally active athletes. For this purpose, 30 male volunteers aged 18-25 years (body weight: 79.24 ± 10.89 kg, height: 174.90 ± 5.36 cm) who were active in recreational sports in Gümüşhane province participated in the study. After anthropometric measurements and acclimatisation phase, four different protocols were performed on non-consecutive days (specific warm-up, specific warm-up + static stretching, specific warm-up + dynamic stretching, specific warm-up + PNF stretching). Bench press and half squat exercises were performed after each protocol to determine mean pushing power (MPP) and peak power (PP) values. SPSS 26.0 package programme was used for data analysis. Analyses for bench press exercise showed that warm-up protocols had a statistically significant effect on both MPP and PP. ANOVA analyses for MPP and PP showed that the protocols affected bench press performance. It was found that bench press MPP increased more after PNF stretching protocol compared to static stretching. ANOVA analysis showed that the warm-up protocols also increased bench press PP more after PNF stretching protocol compared to specific warm-up (p=0.035) and static stretching (p=0.023). For the half squat exercise, PNF stretching protocol significantly increased both MPP (p=0.049, p=0.026 and p=0.034) and PP (p=0.037 and p=0.025) compared to the other protocols. In conclusion, we can say that the specific warm-up + PNF stretching protocol is an effective option for athletes who want to prepare for power-oriented training.