Spor yapan kadınlarda beden algısı: Ordu ili örneği
Body image of women in sports: The case of Ordu province
  1. Tez No: 889493
  2. Yazar: SİNEM ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ordu ili örneğinde, toplumun kadın bedenine yüklediği anlamların ve idealize ettiği beden algısının kadınların spor yapma eğilimleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma bulguları, kadınların toplumun belirlediği ideal beden ölçütlerinden etkilendiklerini ve bu nedenle bedenlerinden memnuniyetsizlik yaşadıklarını ortaya koymuştur. Kadınlar, genellikle bu ideal bedene ulaşmak amacıyla spor yapmayı tercih etmektedirler. Bu bulgular, kadınların beden algıları üzerinde toplumsal normların ve idealize edilen beden ölçütlerinin önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ordu ili örneğinde yapılan bu araştırma, kadınların beden algılarını daha iyi anlamak ve spor yapma motivasyonlarını derinlemesine kavramak açısından önemli bir katkı sağlamaktadır. Toplumun kadın bedeniyle ilgili dayattığı ideallerin, kadınların spor yapma davranışlarını nasıl etkilediğini anlamak, kadınların fiziksel aktiviteye katılımını artırmak için alınacak önlemleri belirlemede kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, Ordu ili örneği, kadınların beden algıları ve spor yapma eğilimleri arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için değerli bir araştırma alanı sunmaktadır. Bu araştırma, kadınların spor yapma motivasyonlarının toplumsal ve kültürel normlar tarafından şekillendiğini göstererek, kadın bedenine dair ideallerin ve normların yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the impact of societal perceptions and idealized body images on women's tendencies to engage in sports, using Ordu as a case study. The findings indicate that women are influenced by the ideal body standards set by society, leading to dissatisfaction with their own bodies. Consequently, many women choose to participate in sports primarily to achieve these ideal body standards. These findings highlight the significant influence of societal norms and idealized body standards on women's body image. This research, conducted in Ordu, provides valuable insights into understanding women's body perceptions and their motivations for engaging in sports. Understanding how societal ideals about the female body affect women's sports participation behaviors is crucial for developing measures to enhance women's involvement in physical activities. In this context, the Ordu case study offers a valuable research area to better understand the relationship between women's body image and their inclination towards sports. This study underscores the need to reassess societal and cultural norms regarding the female body by showing that women's motivations for participating in sports are shaped by these norms and ideals. Thus, it contributes significantly to the discourse on women's body image and sports.