Atatürk Dönemi Aydın milletvekilleri ve meclisteki faaliyetleri (1923-1938)
Members of parliament and their activities during the Atatürk Era (1923-1938)
- Tez No: 889566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNVER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra Aydın İli, genel seçimlerde önemli bir rol oynamıştır. Bu seçimler Aydın'ın siyasi, sosyal ve ekonomik yapısını etkilemiş ve bölgenin Cumhuriyet'in inşasında ki rolünü de oluşturmuştur. Cumhuriyetin kuruluş ve inşa sürecinde görev yapmış olan Aydın milletvekilleri, önemli roller üstlenmişlerdir. Bu dönem içerisinde bulunan Aydın milletvekilleri, modern Türkiye'nin temellerini atmaya yönelik vizyonlara sahip bireylerden oluşmuştur. Aydın milletvekilleri Türkiye'nin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi alanlarında çeşitli faaliyetlerde bulunmuşlardır. Eğitim reformlarına destek vermişler, sağlık alanında önemli adımlar atmışlardır. Aydın milletvekilleri arasında önemli bakanlıklar yapmış isimlerde bulunmaktadır. Atatürk döneminde bulunan Aydın milletvekilleri, Türkiye'nin iç ve dış politikalarında da önemli rollerde bulunmuşlardır. Bu dönemde uluslararası ilişkilerde aktif bir politika izlenmiş, Türkiye'nin de uluslararası arenadaki konumu güçlendirilmiştir. Hazırlanmış olan tez, toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türkiye'deki genel seçimler hakkında bilgiler verilmiş, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde ise Aydın Milletvekillerinin özgeçmişleri ve faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the establishment of the Republic of Turkey, Aydın Province played a significant role in general elections. These elections influenced the political, social, and economic structure of Aydın, shaping the region's role in the construction of the Republic. Aydın deputies who served during the establishment and construction process of the Republic assumed important roles. The deputies from Aydın during this period were individuals with visions aimed at laying the foundations of modern Turkey. They engaged in various activities in Turkey's social, cultural, economic, and political spheres. They supported education reforms and took significant steps in the healthcare sector. Among the Aydın deputies were individuals who held important ministerial positions. During Atatürk's era, Aydın deputies also played significant roles in Turkey's domestic and foreign policies. During this period, an active policy was pursued in international relations, strengthening Turkey's position on the international stage. The prepared thesis consists of a total of five sections. In the first section, information is provided about general elections in Turkey, while the second, third, fourth, and fifth sections examine the biographies and activities of Aydın deputies.