Kliniğimizde son 10 yıl içerisinde transobturatuar tape cerrahisi geçiren hastaların değerlendirilmesi ve uzun dönem sonuçları
Evaluation of patients who underwent transobturatory tape operation i̇n our clinic i̇n the last 10 years and long-term results
- Tez No: 889567
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE GÜL HİLALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Stres üriner inkontinansın tedavisinde en uygun yöntemi belirlemek için çeşitli tedavi seçenekleri denenmiştir, ancak henüz kesin bir standart tedavi yöntemi oluşturulamamıştır. Bu çalışmanın amacı, stres üriner inkontinansı olan kadın hastalarda transobturatuvar tape cerrahisinin etkinliğini ve güvenliğini incelemektir. Ayrıca, kliniğimize başvuran hastaların operasyon sonrası uzun dönem sonuçlarını değerlendirerek, hastalarımıza yönelik standart tedavi prosedürlerini belirleyip kür sağlamayı hedefliyoruz. Materyal ve Metod: Ocak 2013 ile Ocak 2023 tarihleri arasında, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine idrar kaçırma şikayeti ile başvuran ve stres üriner inkontinans (SÜİ) tanısı konularak TOT operasyonu geçiren 95 hasta arasından 68 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik özellikleri (yaş,), klinik özellikleri gravida, parite, doğum şekli, normal doğum sayısı, sezaryen sayısı, toplam doğum sayısı, preop/postop hb düzeyleri, ameliyat sonrası geçen süre, kilo, aynı seansta eşlik eden cerrahinin türü , preop/postop fizik muayenesi, komorbidite olup olmaması, sigara kullanımı , postop idrar kaçırma şikayet durumları, intraoperatif komplikasyonlar, postoperatif komplikasyonlar, preop/postop stres testi , preop / postop gece gündüz idrar sayılarını içermektedir. Tüm hastalara postoperatif dönemde telefonla tekrar ulaşılmış olup preoperatif ve postoperatif mevcut durumlarını göz önüne alınarak sonuçlar karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için 27.0 paket programı (Statistical Package For Social Sciences) programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 44,5 yıl (22-69) olan toplam 68 hasta dahil edildi (Tablo 2). Hastaların postoperatif takip süreleri 1-10 yıl arasında değişmekte olup; ortalama takip süresi 6 yıl (1-10) idi. Hastaların gravida sayısının ortalaması 6(1,11), parite ortalaması 5(0,10) doğum sayılarının ortalaması 5(0,10) dur. Hastaların kilo ortalaması 78 kg (64,90) dır.Hastaların 48 inde sistemik hastalık yokken , 20 hastada ek sistemik hastalık vardı. Endikasyon dahilinde aynı seansta 63 (%92,6 ) hastaya ek operasyon yapıldı.Hastaların preop ortalama hemogram değeri 13,2±1,2 iken postop 11,7±1,2 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Various treatment options have been tried to determine the most appropriate method for the treatment of stress urinary incontinence, but a definitive standard treatment method has not yet been established. The aim of this study is to investigate the efficacy and safety of transobturatory tape surgery in female patients with stress urinary incontinence. In addition, we aim to evaluate the long-term results of the patients admitted to our clinic after the operation, determine the standard treatment procedures for our patients and provide treatment. Materials and Methods: January Dec 2013 to January 2023, 68 patients among 95 patients who were admitted to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic of Harran University Faculty of Medicine Hospital with urinary incontinence and underwent TOT operation by being diagnosed with stress urinary incontinence (SUI) were included in the study.Sociodemographic characteristics of patients (age,), clinical characteristics gravida, parity, mode of delivery,normal number of births , number of cesarean sections, total number of births , preop/postop hb levels, time elapsed after surgery, weight, type of concomitant surgery in the same session , preop/postop physical examination, it includes whether there are comorbidities, smoking, postoperative urinary incontinence complaints, intraoperative complications, postoperative complications, preop/postop stress test, preop/postop day and night urine counts. All patients were re-reached by phone during the postoperative period and the results were compared by taking into account their preoperative and postoperative current conditions. The Statistical Package For Social Sciences (27.0 package program) program was used for statistical analyses. Results: A total of 68 patients with an average age of 44.5 years (22-69) were included in our study (Table 2). The postoperative follow-up periods of the patients ranged between 1-10 years; the average follow-up period was 6 years (1-10). Dec. The average number of gravida of patients is 6(1.11), the average of parity is 5(0.10), the average number of births is 5(0.10). The average weight of the patients was 78 kg (64.90). While 48 of the patients had no systemic disease, 20 patients had additional systemic disease. October 20, 20 patients had systemic disease. Within the scope of the indication, additional surgery was performed on 63 (92.6% ) patients in the same session. Oct. The mean preoperative hemogram value of the patients was 13.2±1.2, while postoperative hemogram value was 11.7±1.2.