Güney karadeniz kıyıları örneğinde plajlarda kullanıcı memnuniyetinin belirlenmesi
Determination of user satisfaction on beaches in the example of south black sea coast
  1. Tez No: 889583
  2. Yazar: HARUN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜNEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Materyali ve Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dünya genelinde kıyı turizminin ayrılmaz parçası olan plajlar, deniz, kum ve güneş üçlüsünün bir araya geldiği alanlardır. Plajlar bulundukları kentlere ekonomik, sosyal ve çevresel değer kazandırırlar ve tanıtım aracı olarak da kullanılırlar. Mavi bayrak sertifika programları plaj kalitesinin belirlenmesinde kullanılır ve bu sertifikaya sahip plajlar kullanıcı tercihinde önemli bir seçim kriteridir. Küresel iklim değişimlerinin etkisi Türkiye'nin Karadeniz bölgesindeki sıcaklıkların ve güneşli gün sayısının artmasına neden olmuştur. Bu artış özellikle yaz aylarında plaj turizmine olan ilgiyi arttırmış ve bölgedeki plajlar önem kazanmaya başlamıştır. Bu nedenle çalışmada amaç Güney Karadeniz kıyılarındaki plajları kullanıcı memnuniyeti odaklı değerlendirmektir. Çalışma alanı olarak Türkiye'nin Karadeniz'e kıyısı olan 6 ilde mavi bayraklı 15 plaj seçilmiştir. Plajların fiziksel yapısı ve sağladığı imkanlar arazi çalışmaları sonucunda tespit edilmiştir. Kullanıcı memnuniyetinin belirlenmesi için her plajda ayrı ayrı anket çalışmaları yapılmıştır. Sonuç olarak plajların genel kullanıcılarının yerel halk ve bulundukları kentlere yakın illerden gelen turistlerden oluştuğu belirlenmiştir. Kullanıcıların plajları genel olarak beğendiği ancak kirlilik, hizmet birimleri ve otopark konularında eksikliklerin olduğu tespit edilmiştir. Kullanıcı memnuniyetini etkileyen en önemli faktörlerin su, kum ve hizmet kalitesi olduğu bu nedenle temizlikle ilgi çalışmaların yapılması gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Beaches, taken as an integrated part of worldwide coastal tourism, are locations where sea, sand, and sun come together. Beaches provide economic, social and environmental values for the cities, and they are also used as mediums of advertising. Blue flag certificate programs are used to define the beach quality, and having this certificate is a significant criterion to be highly preferred. The impact of global climate changes has caused increasing temperatures and the number of sunny days in the Black Sea Region, and it has increased the interest in beach tourism, especially in the summer months, and the beaches in the region have begun to gain value. Therefore, this study aims to evaluate the beaches on the Southern Black Sea coast considering the visitor satisfaction. In the scope of this study, 15 Blue Flag-Certified beaches in 6 provinces on the Black Sea Coast of Türkiye have been chosen. The physical structure and the potential of the beaches have been determined by means of land works. For the analysis of visitor satisfaction, a survey has been conducted individually on all beaches. As a result, it has found that most of the visitors of the beaches are local people and those coming from neighboring towns to the cities where they are located. It has been recorded that visitors like the beaches in general; however, there is a serious lack of facilities and parking spaces. It has been emphasized that the most important factor is the quality of sand and service, and hence the necessity of cleaning operations.