Acil servise başvuran psikiyatrik semptomlu hastaların değerlendirilmesinde laboratuvar tetkiklerinin 10 yıllık retrospektif incelemesi
A 10-year retrospective study of laboratory investigations in the evaluation of patients with psychiatric symptoms admitted to the emergency department
  1. Tez No: 889610
  2. Yazar: ELİF CINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışma, psikiyatrik semptomlarla acil servise (AS) başvuran hastaların yaş, tıbbi komorbidite varlığı, psikiyatrik hastalık öyküsü ve geliş şikayetlerinin klinik karar süreçlerine ve bir yıllık mortaliteye olan etkisi ile rutin laboratuvar tetkiki alımının tıbbi durumları saptamadaki verimliliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntemler: Çalışma, 01.01.2012 ve 31.12.2021 tarihleri arasında, Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen tek merkezli, retrospektif bir kesitsel çalışmadır. Toplam 808 yetişkin hasta üzerinden laboratuvar tetkikleri, demografik bilgiler, psikiyatrik ve tıbbi morbiditeler, geliş şikayetleri ile AS sonlanımları ve 1 yıllık mortaliteleri analiz edilmiştir. Klinik olarak anlamlı anormal laboratuvar testleri tespit edilmiştir. Bu anormal laboratuvar testlerinin saptadığı durumların, öykü ve/veya fizik muayene ile öngörülebilirliği incelenmiştir Bulgular: Çalışmamızda, 808 hasta mevcuttur. Bu hastaların yaklaşık %6,6'sı (n=53) başka bölüme yatış ile sonuçlanmış olup, %3,2'sinde (n=26) 1 yıl içerisinde ölüm gerçekleşmiştir. İleri yaş, tıbbi komorbiditesi olan, bilinen psikiyatrik hastalık öyküsü olmayan ve eşlik eden tıbbi şikayet ile gelen hastalarda daha yüksek oranlarda başka bölüme yatış ve/veya 1 yıl içerisinde ölüm gerçekleştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of Study: This study aims to evaluate the impact of age, presence of medical comorbidities, history of psychiatric illness and presenting complaints on clinical decision-making and one-year mortality in patients presenting to the emergency department with psychiatric symptoms, as well as the efficiency of routine laboratory testing in detecting medical conditions. Methods and Materials: The study was a single-center, retrospective cross-sectional study conducted at Kocaeli Derince Training and Research Hospital between 01.01.2012 and 31.12.2021. Laboratory tests, demographic information, psychiatric and medical comorbidities, presenting complaints, emergency department outcomes and 1-year mortality were analyzed on a total of 808 adult patients. Clinically significant abnormal laboratory tests were identified and the predictability of these conditions with history and physical examination was analyzed. Results: In our study, there were 808 patients. Approximately 6.6% (n=53) of these patients resulted in hospitalization to another department and 3.2% (n=26) were mortal within 1 year. Higher rates of hospitalization to another department and 1-year mortality were found in patients who were older, had medical comorbidities, did not have a history of psychiatric illness, and presented with medical complaints.