Robust resource allocation under uncertainty
Belirsizlik altında sağlamcı kaynak paylaştırma
  1. Tez No: 889637
  2. Yazar: ALİ EREN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELEBİ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Belirsizlikler altında optimal kapasite denetimini belirleme için mevcut yöntemler genellikle bilinmeyen parametreler için bilinen bir dağılımı varsayar, bu bir örnek rassal doğrusal programlamadır. Bu tez, hava yolu gelir yönetimi ve kapasite denetimindeki rassal kaynak paylaşma problemini ele almak için sağlamcı optimizasyon biçimlendirmelerini kullanarak yeni bir yaklaşım sunar. Duruk biçimlendirmelerimiz, bağımlı talepleri hesaba katarak, gelir yönetimi literatüründeki mevcut tüketici-tercihi modellerine alternatif bir çözüm sunar. Önerdiğimiz biçimlendirmelerin yapısını inceleyerek, kapasite denetimi problemine çeşitli sağlamcılık ölçütleri göz önüne alınarak alternatif optimizasyon yöntemleri sunuyoruz. Bu sağlamcı biçimlendirmelere dayalı algoritmaları tanıtarak uygulanabilir sonuçlar elde ediyoruz. Gelir yönetimi alanındaki koltuk paylaştırma problemlerine odaklanan geniş kapsamlı benzetimler yoluyla, önerdiğimiz biçimlendirmeler önemli ölçüde geliştirilmiş en kötü durum performansları sergiler. Özellikle, olumlu senaryolarda bile, çözümlerimizin performansı gelir yönetimi literatüründeki mevcut yöntemlerin performansıyla kıyaslanabilir seviyededir. Talep dağılım parametrelerini oluşturan tahmin hatalarının olası etkilerine karşı koruma sağlayarak, talebin beklenen değerin altında gerçekleştiği senaryolarda iyi çalışan metodlar sunarak, biçimlendirmelerimiz, talep gerçekleşmesi beklenenden düşük olduğunda mevcut çözümlerden daha iyi gelirler elde eder.
Özet (Çeviri)
Current methods for determining optimal capacity controls under uncertainty, such as stochastic optimization, often assume a known distribution for unknown parameters. This paper presents a novel approach using robust optimization to address the stochastic resource allocation problem in airline seat-inventory control. Our static formulations account for demand dependencies, offering a streamlined alternative to existing customer-choice models in revenue management literature. We analyze the structure of our proposed formulations, and provide insights on several robust counterparts of the seat-inventory control problem, considering various measures of robustness. We introduce algorithms based on these robust formulations to derive actionable results. Through extensive simulations focused on seat allocation problems within the revenue management domain, our proposed formulations demonstrate significantly improved worst-case performances. Notably, even under favorable scenarios, the performance of our solutions are comparable to those of the existing methods in the revenue management literature. By providing protection against forecasting errors in demand distribution parameters and offering improved booking limit controls when demand falls below expected value, our formulations demonstrate superior revenue retention compared to existing methods in our comparative analyses.