İbn Haldun'un toplum ve devlet hakkındaki görüşlerinin klasik batılı düşünürler A. Comte, K. Marx, E. Durkheim, M. Weber ile karşılaştırılması
Comparison of Ibn Haldun's opinions on state, society and state with classical western thinkers A. Comte, Karl Marx, E. Durkheim, M. Weber
- Tez No: 889638
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MAZMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
Toplum ve devlet konusu tarihin her safhasında tartışılan konuların başında gelmiş, birçok düşünür bu konuda çeşitli fikirler sunmuş ve toplum ve devlet üzerine açıklamalarda bulunmuştur. Bu kapsamda çalışmamızın temel amacı 14. yy.da yaşamış olan İbn Haldun'un toplum ve devlete dair Mukaddime'de ortaya koymuş olduğu özgün düşünceleri ele alarak, İbn Haldun'un entelektüel değerini hem İslam dünyası hem de batı dünyası açısından gözler önüne sermektir. Aynı zamanda İbn Haldun'un toplum ve devlet görüşlerini analiz ederek, İbn Haldun'un metodolojisine, özgün düşünce dünyasına benzer nitelikte düşünceler ortaya konulduğunu açığa çıkarmaktır. Bu doğrultuda İbn Haldun'un toplum ve devlet görüşlerinin, klasik batılı düşünürler olan Auguste Comte, Karl Marx, Emile Durkheim, Max Weber'e kaynaklık ettiğini analizlerle ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada İbn Haldun'un hayatı, eserleri, temel kavramları toplum ve devlet hakkındaki görüşleri ana kaynak olan Mukaddime'den alıntılarla analiz edilerek bu görüşlerin klasik batı sosyologlarının görüşleri ile benzer olduğu eserleri doğrultusunda karşılaştırmalı analiz yapılarak bu eksen kapsamında konu irdelenmiş ve sınırlandırılmıştır. Aynı zamanda basılı ve elektronik kaynakların taranması ile teorik alt yapı ve kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bu çalışmada veri toplama tekniği olarak nitel yöntemin belgesel kaynak taraması ve doküman incelemesi tekniği kullanılmış, Mukaddime ve batılı klasik sosyologların eserleri birincil kaynak olarak ele alınmış, ikincil olarak konu hakkında kitap, makale, tez vb. çalışmalar dikkate alınarak bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda çalışmada klasik batılı sosyologların İbn Haldun'un görüşlerine benzer görüşler sergilediği ve bu görüşlerle batıya ışık tuttuğu, adeta bu sosyologlara fener görevi gördüğü gözler önüne serilmiştir
Özet (Çeviri)
The subject of society and state has been one of the most debated subjects in every stage of history, and many thinkers have presented various ideas on this subject and made explanations on society and state. In this context, the main purpose of our study is to examine the original thoughts of Ibn Khaldun, who lived in the 14th century, on society and state, put forward in his Muqaddimah, and to reveal Ibn Khaldun's intellectual value in terms of both the Islamic world and the Western world. At the same time, by analyzing Ibn Khaldun's views on society and state, it is to reveal that thoughts similar to Ibn Khaldun's methodology and original world of thought are put forward. In this direction, it is to prove that Ibn Khaldun's views on society and state are the source of classical Western thinkers such as Auguste Comte, Karl Marx, Emile Durkheim, and Max Weber. In this context, in this study, Ibn Khaldun's life, works, basic concepts, and views on society and the state were analyzed with quotes from the main source, Muqaddimah, and a comparative analysis was made in line with the works that showed that these views were similar to the views of classical Western sociologists, and the subject was examined and limited within this axis. At the same time, the theoretical infrastructure and conceptual framework were created by scanning printed and electronic resources. In this study, the documentary source scanning and document review technique of the qualitative method was used as the data collection technique, Muqaddimah and the works of Western classical sociologists were taken as primary sources, and this study was carried out by considering books, articles, theses, etc. studies on the subject as secondary sources. In this context, the study revealed that classical Western sociologists exhibited views similar to Ibn Khaldun's views and shed light on the West with these views, acting as a beacon for these sociologists.