Ratlarda deneysel olarak oluşturulan yanıklar üzerine Ficus carica L. ve Hippophae rhamnoides L. karışımının in vitro ve in vivo etkisinin araştırılması
Investigation of the in vitro and in-vivo effect of a mixture of Ficus carica L. and Hippophae rhamnoides L. on experimental burns in rats
- Tez No: 889876
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AŞKIN, PROF. DR. MURAT ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
AAmaç: Sunulan çalışmada ilaç olma potansiyeli taşıyan incir (Ficus carica (=FC)) meyvesi, meyve kabuğu ve yaprakları ile yalancı iğde (Hippophae rhamnoides (=HR)) meyvesi ve yapraklarından hazırlanan ekstre karışımın (FCHR) krem formülasyonunun yara iyileşmesi üzerindeki etkisi in vitro ve in vivo olarak araştırıldı. Yöntem: Bitki bileşenlerinin karakterizasyonu Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometre (GC-MS) kullanılarak belirlendi. In vitro çalışmalarda Human Dermal Fibroblast (HDF) hücre hattı kullanılarak 1:1 oranında hazırlanan FCHR'nin farklı konsantrasyonları için hücre canlılık testi (WST-8) ile yara kapanma hızı deneyi (scratch assay) gerçekleştirildi. Bu çalışmalardan elde edilen veriler in vivo çalışmalar da kullanıldı. Deney hayvanları 6 gruba ayrıldı: sağlıklı kontrol, yanık kontrol, G. sülfadiazin, boş krem, düşük ve yüksek FCHR konsantrasyon grupları. Tüm grupların 3., 7., 14. ve 21. günlerinde, fotografik değerlendirme, kan ve deri dokuları alındı. Alınan kan serum örneklerinde oksidatif stres belirteçleri (MDA ve SOD) analiz edildi. Yukarıda belirtilen günlere ait deri doku örneklerinde histopatolojik incelemeler yapıldı. Ayrıca Mmp-2, Il-6, Tgf β-1, Tnf-α, ve Vegf-α genlerinin ekspresyon seviyeleri q-RT PCR tekniği kullanılarak belirlendi. Bulgular: GC-MS analizinde FCHR ekstresinde en çok bulunan majör bileşikler izosorbit dinitrat, α-tokoferol, β-sitosterol, etil hekzopiranoit ve 3-o- metil hekzos olarak tespit edildi. WST-8 analizinde hücre proliferasyonun en yüksek olduğu, FCHR konsantrasyonlarının 15,625 µg/ml ve 125 µg/ml olarak belirlendi. Yara kapanma hızı ve hücre migrasyonu en fazla 15,625 µg/ml FCHR uygulanan grupta gözlendi. Fotoğrafik değerlendirme sonuçlarına göre yanık kontrol ile kıyaslandığında sırasıyla % 4.5 FCHR, % 1.5 FCHR ve G. sülfadiazin grupları olarak görüldü. Serum MDA ve SOD seviyeleri incelendiğinde, yanık kontrol grubunda MDA seviyeleri artarken SOD seviyeleri azaldı. % 1.5 FCHR grubunda MDA seviyesi en çok azalırken % 4.5 FCHR SOD seviyeleri en fazla artış sergiledi. Histopatolojik analizler, FCHR uygulanan grupların diğer gruplarla karşılaştırıldığında daha güçlü tedavi yanıtı oluşturduğunu gösterdi. Son olarak inflamatuar hastalıkların patogenezinde ve sitokinlerin salınımında rol oynayan Mmp-2, Il-6, ve Tnf-α gen ekspresyon seviyelerinin, yanık kontrol grubundaki artışların aksine, tedavi gruplarında düşüş eğiliminde olduğu belirlendi. Cilt rejenerasyonu, anjiyogenez ve granülasyon ile yakından ilişkili büyüme faktörlerinden Tgf β-1 ve Vegf-α genlerinin ekspresyon seviyeleri yanık kontrol grubunda daha yüksek iken tedavi gruplarında bu iki genin ekspresyon seviyeleri özellikle 21. gün sonunda azaldığı belirlendi. Sonuç: Çalışmamız, gelecek çalışmalarda yara iyileşme sürecini etkileyen histopatolojik, biyokimyasal ve metabolik yolların ayrıntılı incelenmesine ışık tutacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the present study, the effect of a cream formulation containing an extract mixture (FCHR) prepared from the fruit, peel and leaves of fig (Ficus carica, FC) and the fruit and leaves of buckthorn (Hippophae rhamnoides, HR), both of which have medicinal potential, on wound healing was investigated in vitro and in vivo. Method: The characterization of plant components was determined using Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GC-MS). In vitro studies were performed using Human Dermal Fibroblast (HDF) cell line for different concentrations of FCHR prepared at a ratio of 1:1, cell viability test (WST-8) and wound closure rate assay (scratch assay). The data obtained from these studies were also used in in vivo studies. Experimental animals were divided into 6 groups: healthy control, burn control, G. sulfadiazine, blank cream, low and high FCHR concentration groups. Photographic evaluation, blood and skin tissues were taken on the 3rd, 7th, 14th and 21st days of all groups. Oxidative stress markers (MDA and SOD) were analyzed in the blood serum samples. Histopathological examinations were performed on the skin tissue samples of the above-mentioned days. Additionally, expression levels of Mmp-2, Il-6, Tgf β-1, Tnf-α, and Vegf-α genes were determined using the q-RT PCR technique.. Findings: In GC-MS analysis, the most abundant major compounds in FCHR extract were determined as isosorbide dinitrate, α-tocopherol, β-sitosterol, ethyl hexopyranoid and 3-o-methyl hexos. In WST-8 analysis, cell proliferation was highest at FCHR concentrations of 15.625 µg/ml and 125 µg/ml. Wound closure rate and cell migration were observed highest in the group applied with 15,625 µg/ml FCHR. According to photographic evaluation results, when compared with burn control, it was seen as 4.5% FCHR, 1.5% FCHR and G. sulfadiazine groups, respectively. When serum MDA and SOD levels were examined, MDA levels increased in the burn control group while SOD levels decreased. While MDA levels decreased the most in the 1.5% FCHR group, SOD levels increased the most in 4.5% FCHR. Histopathological analyses showed that the FCHR-applied groups had a stronger treatment response compared to the other groups. Finally, it was determined that the expression levels of Mmp-2, Il-6, and Tnf-α genes, which play a role in the pathogenesis of inflammatory diseases and the release of cytokines, tended to decrease in the treatment groups, in contrast to the increases in the burn control group. The expression levels of the Tgf β-1 and Vegf-α genes, which are growth factors closely related to skin regeneration, angiogenesis, and granulation, were higher in the burn control group, while the expression levels of these two genes decreased in the treatment groups, especially at the end of the 21st day. Results: We believe that our study will shed light on the detailed examination of histological, biochemical and metabolic pathways affecting the wound healing process in future studies.