Yeşil hastanelerin Afyonkarahisar örneğinde irdelenmesi
Examination of green hospital concept in Afyonkarahisar
- Tez No: 889877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hastaneler, gün boyu kesintisiz sağlık hizmetlerinin verildiği, biyomedikal teknolojilerin kullanıldığı, hava şartları, soğutma, jeneratör sistemleri ve tıbbi ekipmanların sağlık hizmet sunumunda çok önemli bir rol oynadığı ülkelerin en karmaşık ve enerji açısından yoğun tüketime sahip tesisleri arasındadır. Bu nedenle sera gazı salınımına dolayısıyla da iklim değişikliğine sebep olmaktadır. Ayrıca bazıları zehirli olan birçok atığın en önemli kaynaklarından birisini oluşturmaktadır. Hastaneler tarafından üretilen tıbbi atıkların yalnızca %15'i sağlığa zararlıdır. Geriye kalan %85'lik kısım ise kağıtlar, plastik malzemeler, yiyecekler ve diğer materyallerden oluşmaktadır. Geleneksel yapıda yapılmış ve işlevini bu şekilde sürdürmekte olan bir hastaneye göre yeşil hastanelerin çevreye ve insan sağlığına olan etkileri oldukça fazladır. Bu yüzden mevcut hastanelerin yeşil hastane olma yolunda adımlar atması; yeni yapılacak olan hastanelerin ise yeşil kavramını benimseyerek oluşturulması önem arz etmektedir. Bu çalışma, Afyonkarahisar il merkezindeki hastanelerin yeşil hastane kriterlerine göre değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle sürdürülebilirlik kavramına; sürdürülebilirlik kavramının temel amacı olan yeşil binalara ve yeşil bina konseptinden doğan yeşil hastanelere ait literatür bilgilerine ve araştırma evrenini oluşturan Afyonkarahisar ili ve ildeki hastanelere ait bilgilere yer verilmiştir. Literatürden elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırlanan“Yeşil Hastane Uygunluk Değerlendirme Formu”çalışmaya konu olan hastanelerin kurum yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda doldurulmuştur. Elde edilen veriler analiz edilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hospitals are among the most complex and energy-intensive facilities in countries where uninterrupted healthcare services are provided around the clock, complex biomedical technologies are used, weather conditions, cooling, generator systems and medical equipment play a crucial role in healthcare delivery. This causes greenhouse gas emissions and therefore climate change. It is also one of the most important sources of waste, some of which is toxic. In fact, only 15% of medical waste generated by hospitals is hazardous to health. The remaining 85% is made up of paper, plastics, food and other materials. Compared to a hospital built in a traditional structure and continuing to function in this way, the effects of green hospitals on the environment and human health are quite high. Therefore, it is important for existing hospitals to take steps towards becoming green hospitals and for new hospitals to be built by adopting the concept of green. This study aims to evaluate the hospitals in Afyonkarahisar city centre according to green hospital criteria. Within the scope of the study, firstly, the concept of sustainability; literature information about green buildings, which are the main purpose of the concept of sustainability, and green hospitals arising from the green building concept, and information about the province of Afyonkarahisar and the hospitals in the province, which constitute the research universe, are given. The green hospital evaluation form, which was prepared in line with the information obtained from the literature, was completed as a result of interviews with the institution officials. The data obtained were analysed and recommendations were presented.