Üretken yapay zeka teknolojisinde üretilen sentetik seslerin gerçek sesler ile karşılaştırılması
Comparison of synthetic voices produced in generative artificial intelligence technology with real voices
  1. Tez No: 889881
  2. Yazar: ERDEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN CANYAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, yapay zeka teknolojisi kullanılarak üretilen sentetik seslerin, gerçek insan sesleriyle olan benzerlikleri ve farklılıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, betimsel ve karşılaştırmalı bir metodoloji kullanarak, sentetik ve gerçek seslerin algılanış biçimleri, doğallıkları, ifade yetenekleri ve güvenilirlik algıları incelenmektedir. Katılımcılar, yapay zeka teknolojisi ile üretilmiş sentetik sesler ve gerçek insan sesleri arasındaki farkları değerlendirmek için dinleme testlerine ve yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmışlardır. Araştırma, sentetik seslerin kullanıcı deneyimi üzerindeki etkilerini ve sosyal kabul düzeylerini de ele almaktadır. Bulgular, teknolojinin ses üretiminde sağladığı avantajlar ile duygusal ifade ve doğal ses kalitesi gibi alanlarda insan sesinin hala daha üstün olduğunu göstermektedir. Araştırma, sentetik ses teknolojilerinin gelecekteki gelişimine ışık tutmayı hedeflemekte ve bu seslerin daha geniş bir kabul ve uygulama alanı bulmasında yardımcı olabilecek bilimsel veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the similarities and differences between synthetic voices produced using artificial intelligence technology and real human voices. Employing descriptive and comparative methodologies, the study examines the perceptions, naturalness, expressiveness, and reliability perceptions of synthetic and real voices. Participants have engaged in listening tests and semi-structured interviews to assess the differences between AI-generated synthetic voices and real human voices. The research also addresses the impact of synthetic voices on user experience and their social acceptance levels. The findings indicate that while technology provides advantages in sound production, human voices still surpass in areas such as emotional expression and natural sound quality. This study aims to illuminate the future development of synthetic voice technologies and provide scientific data that may help these voices gain broader acceptance and application.