Çatı tipi fotovoltaik güneş enerji santrallerinde çevre şartlarının ve tasarımın verime etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of environmental conditions and design on the efficiency of roof type photovoltaic solar power plants
  1. Tez No: 889924
  2. Yazar: KADİR SELÇUK EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, bir endüstriyel zirai işletmenin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla bina çatısına farklı yönlere bakan fotovoltaik paneller uygulanarak gölgelenmenin ve panel yüzey kirliliğinin üretim verimine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla Erenler Tarım Ltd. Şti. ye ait tesise yapılan 135 kWp gücünde çatı tipi güneş enerji santrali test amaçlı kullanılmıştır. Güneş panelinin sıcaklık değerleri termal cihaz ile ölçülmüş, panel sıcaklığı, yüzey tozu, gölgelenme, dönüştürücü kayıplarının etkileri ve bina gölgelenmesinden kaynaklanan kayıpların etkileri belirlenerek sunulmuştur. Ölçüm sonuçlarından ve sahanın termal ölçümlerinden, üretim kaybında önemli etkenin panellerin gölgelenmesi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of shading and panel surface pollution on production efficiency were examined by applying photovoltaic panels for different directions to the building roof in order to meet the electricity needs of an industrial agricultural plant. For this purpose, 135 kWp solar power plant was used for testing purposes on Erenler Tarım Ltd rooftop. The temperature values of the solar panel were measured with a thermal device, and the effects of panel temperature, dust, shading, converter losses, and losses resulting from building shading were determined and presented. From the measurement results and thermal measurements of the field, it has been observed that the important factor in production loss is the shading of the panels.