Spinal Müsküler Atrofi'li bireylerin yaşam kalitesi, benlik saygısı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
The analysis of the quality of life, self-esteem and depression levels in individuals with Spinal Musculer Atrophy
  1. Tez No: 889977
  2. Yazar: MELTEM KARAYAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada SMA hastalarının yaşam kalitesi, benlik saygısı ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve ilgili değişkenler açısından sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma nicel bir araştırma yöntemidir ve katılımcıların seçiminde uygun (kolayda) örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya Türkiye sınırları içinde yaşayan random olarak seçilmiş ve Türkiye sınırları içinde olan 18 yaş ve üzeri yaştaki SMA Tip 2 ve tip 3 tanısı almış 169 hasta ve sağlıklı kişi olarak 169 kişi katılmıştır. Veri toplamak amacıyla ''Bilgilendirici Onam Formu, Kişisel Bilgi Formu, Nottigam Sağlık Profili (NSP), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)'' online platformdan verilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Spinal müsküler atrofi (SMA)'li bireylerin yaşam kalitesi, sağlıklı bireylerin yaşam kalitesine göre anlamlı olarak farklılık olduğu, SMA'lı bireylerin benlik saygısı, sağlıklı bireylerin benlik saygısına göre anlamlı olarak farklılık olduğu, spinal müsküler atrofi (SMA)'li bireylerin depresyon düzeyleri, sağlıklı bireylerin depresyon düzeyine göre anlamlı olarak farklılık olduğu, SMA'lı bireylerin yaşam kalitesi ve benlik saygısı arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu ve yaşam kalitesi ve depresyon düzeyi ile arasında negatif yönde bir ilişki olduğu, spinal muskuler atrofili bireylerde yaşam kalitesi ve benlik saygısı, depresyonun anlamlı yordayıcı olduğu bulunmuştur. Bu bulgular literatür eşliğinde çeşitli yayınlarla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the quality of life, self-esteem, and depression levels of individuals with SMA (Spinal Muscular Atrophy) and compare them to healthy individuals. The research is a quantitative study, and a convenient (easy) sampling method was used in selecting the participants. For this purpose, a total of 169 individuals participated in the research, consisting of 169 individuals diagnosed with SMA Type 2 and Type 3, aged 18 and above, who were randomly selected and residing within the borders of Turkey, as well as healthy individuals. Data were collected through an online platform using the 'Informed Consent Form, Personal Information Form, Nottingham Health Profile (NHP), Rosenberg Self-Esteem Scale, and Beck Depression Inventory (BDI).' The analysis of the data was conducted using the SPSS 25.0 package program. According to the research results, The quality of life for people with spinal muscular atrophy (SMA) differs significantly compared to the quality of life for healthy people, the self-esteem of people with SMA differs significantly according to the severity of self-esteem that can be healthy, the quality of life for people with spinal muscular atrophy (SMA) varies significantly depending on whether they are healthy or not. It is seen that there is a significant difference according to the level, there is a positive relationship between the quality of life and self-esteem of people with SMA and a negative relationship between the quality of life and endurance, and the difference between the quality of life and self-esteem in individuals with spinal muscular atrophy is a significant predictor. . These findings have been discussed in comparison with various publications in the literature.