Termal enerji depolamalı parabolik güneş kollektörünün termodinamik incelemesi
Thermodynamic investigation of the thermal energy storage parabolic solar collector
- Tez No: 889976
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklı güneş enerji teknolojisinden biri olan parabolik oluk güneş kolektörünün Isparta şartlarında enerji üretiminin performansı incelenmiştir. Bu hedefle, öncelikli olarak parabolik oluk kolektörünün dinamik matematiksel modellemesi bilgisayar programı olan Energy Equation Solver paket programı ile yapılmıştır. Bir yıl boyunca elde edilen saatlik verilerin incelenmesi ile en yüksek ve en düşük ışınım şiddetine sahip olan aylar belirlenmiştir. Belirlenen aylar Temmuz ve Aralık ayları olmuştur. Temmuz ve Aralık ayların en iyi performans gösterdiği akışkan debisi, çıkış sıcaklığı, enerji ve ekserji verimliliklerinin parametrik incelenmesi yapılarak en iyi performans şartları Isparta ili için incelenmiştir. Karşılaştırmalar sonucu Temmuz ayında 981 W/m2 de ve 0.092 kg/s akışkan debisi ile %27.64 enerji verimliliği, %28.5 ekserji verimliliği çıkış sıcaklığı 137.2 ℃ ve faydalı enerji miktarı 5970 W olarak belirlenmiştir. Aralık ayında 388 W/m2 de ve 0.092 kg/s 'de %69.64 enerji verimliliği, %63.87 ekserji verimliliği çıkış sıcaklığı 114.5 ℃ ve faydalı enerji miktarı 2325 W olarak belirlenmiştir. Sıcak depolama tankı için de performans analizi yapılmıştır. Daha düşük depolama tank hacimleri tank içinde daha yüksek sıcaklığa yol açtığı belirlenmiştir. Aylar arasındaki sıcaklık farkı düşük depolama tankı hacimleri daha yoğundur. Tank hacmi 4 m3 de Temmuz ayında tank sıcaklığı 133.8 ℃, Aralık ayında tank sıcaklığı 110.7 ℃ olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of the parabolic trough solar collector, which is one of the renewable energy-sourced solar energy technologies, in Isparta conditions was investigated. With this aim, firstly, the dynamic mathematical modelling of the parabolic trough collector was carried out with the computer program Energy Equation Solver package. The months with the highest and lowest radiation intensity were determined by analysing the hourly data obtained for a year. The months determined were July and December. The best performance conditions were examined for Isparta province by parametric analysis of the fluid flow rate, outlet temperature, energy and exergy efficiencies in July and December. As a result of the comparisons, was determined as 27.64% energy efficiency, 28.5% exergy efficiency, outlet temperature 137,2 ℃ and useful energy amount 5970 W at 981 W/m2 and 0.092 kg/s fluid flow rate in July. In December at 388 W/m2 and 0.092 kg/s, 69.64% energy efficiency, 63.87% exergy efficiency, outlet temperature 114.5 ℃ and useful energy amount 2325 W were determined. Performance analysis was also performed for the hot storage tank. It was determined that lower storage tank volumes lead to higher temperature inside the tank. The temperature difference between months is more intense with lower storage tank volumes. At a tank volume of 4 m3 the tank temperature was 133.8 ℃ in July and 110.7 ℃ in December.