Vergi matrahının belirlenmesinde takdir komisyonları ve Eskişehir uygulaması
  1. Tez No: 8900
  2. Yazar: RECEP TEKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Vergi matrahının belirlenmesindeki görevi sebebiyle Devletin vergi gelirlerinin arttırılmasında önemli bir yeri olan takdir komisyonlarının, Türk Vergi Sistemi içindeki konumumu belirlemek amacıyla hazırlanmış bulunan tezimizde öncelikle vergi matrahının tesbit usulleri ele alınmıştır. Bundaki amaç vergi matrahının tesbit usulleri içinde takeldir komisyonları tarafından yapılan tesbitin yerini belirlemektir. Üçbölüm halinde hazırlanan bu tezin ilk bölümünde vergi matrahı kavramı açıklanmış, ardından matrah türleri matrahın belirlenmesine ilişkin usuller ve komisyonlar hak kında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ele alman konular, takdir komisyonlarının teşekkül tarzı ve görevleri ile ilgili olup,bu bölümde takdir komisyonlarının kurulu şu, toplanması, çalışma. şekli, görev ve yetkileri ile ilgili ilkeler ve kurallar açıklanmıştır. Ayrıca takdir kararlarının hukuki nitelikleri belirlenmiş, ve kararlara karşı yargı yoluna gidilmesi konu suna açıklık getirilmiştir. Üçüncü bölümde bu bilgiler ılığında Eskişehir Kuvazzaf Takdir Komisyonunun takdir kararları incelenmiştir. Takdir komisyonu çalışmalarının değişik açılardan değerlendiğirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
S T? M M A R Y : Firstly, the determination methods of the tax base were examined in our that study, which was prepared by reason of the discretionary commissions, -that have an important place in making increase the tax incomes of the public by reason of his function in determining the tax base- in Turkish Tax System. The aim of that is to determine the place of determination which is realized by the discretionary commissions in determination methods of the tax base. In the first part of the study which includes three parts, the Tax Base, as a concept, was described, and than some information were given place, about the base varieties, the methods to determine the base, and the commissions. The subjects were determined in the second part, are connected with the formation method and the functions of the discretionary commissions. So in this part, the rules and the principles concerning the formation, gathering, working style, functions and authorities of the discretionary commissions. In addition, juridical characteristics of the discretionary decisions were determined and the matter of the juridical treatment for decisions was clarified. In the third part, under the auspices of these knowledges, discretionary decisions and works of the active discretionary commission in Eskişehir were determined Jbn various way.