Özelleştirilen işletmelerde işletme temel faaliyetlerinin planlanması kararları için muhasebe bilgilerinin belirlenmesi ve bir uygulama
- Tez No: 8899
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Türkiye'de özelleştirme uygulaması, Kamu İktisadi Teşebbüslerinin 'sorunlarının çözümü amacıyla gündeme gelmiştir. KİT'lerin mülkiyetinin karar alma yetkisiyle birlikte halka özel kesime devredilmesi olarak tanımlanan özelleştirme KIT'lerde bir takım değişmeler ortaya çıkaracaktır. Bunlardan en önemlisi KİT'lerin yönetim biçiminin değişmesidir. Özelleştirme uygulaması KİT'lerin yönetim sorununa çözüm olurken kuruluşların işletmecilikle ilgili sorunlarını çözmeyecektir. Özelleştirilen KİT'lerin işletmecilikle ilgili sorunlarını çözmek için bazı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalardan biri de söz konusu kuruluşlarda muhasebe bilgi sisteminden yönetim faaliyetlerine yönelik olarak yararlanılmasını sağlayacak çalışmadır. KİT'lerin mevcut muhasebe bilgi sistemi yöneticilerin planlama kontrol ve karar alma süreçlerinde yararlanabilecekleri bilgileri etkin bir şekilde üretip iletememektedir. Bu durum birçok işletme sorununun doğmasına neden olmaktadır. Özelleştirilen KİT'lerde, özelleştirmenin ortaya çıkardığı durum gözönüne alınarak, yöneticilerin işletme temel faaliyetlerinin planlanması kararlarında gereksinim duydukları bilgilerin belirlenmesi zorunludur. Bu yapıldığında özelleşen işletmelerin yöneticileri işletme temel faaliyetlerini verimlilik ve kârlılık amacına uygun olarak yürütebilecekler ve muhasebe bilgilerini yönetim aracı olarak kullanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The practice of making private property in Turkey Passed to the agenda in order to solve the problems of State Economic Enterprises (SEE). The process of making private property which is defined as transfering of State Economic Enterprises to the private sector to gether with the deciding authority will re sult in some changes in SEE. Although the process of making private property will solve the management problems of the SEE; it will not solve other bu siness administration problems. In order to solve the problems of public administrations which are made private property with respect to business administrations, it is necessary to handle some task. One of these tasks is related to making use of Ac counting information System forthe activites of administration. The current Accounting Information Systems of the SEE can not produce and communicate information effectively which the managers will use in the process of planning decision making and controlling. Thus, it will lead to great amount of nrob- lems. In order to solve the problems of the process of making private proterty of SEE, the information necessity of the ma nagement must be determined due to the effect of the process of making private property. İt is necessary to reflect these information to the Ac counting information systems in order to use them as data for the decisions of the business administration.