Otomotiv taşıyıcı parçalarında kullanılan elyaf takviyeli keten kompozitlerin birleştirme yöntemlerinin araştırılması
Researching of joining methods of fiber reinforced flax composites used in automotive carrier parts
  1. Tez No: 890107
  2. Yazar: GÖKSU ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Otomotiv sektöründe artan konfor isterleri, mühendisleri yeni arayışlara sürüklemiş; taşıtlarda maliyet düşürme ve ağırlık azaltma gibi çalışmalar, kompozit malzemelerin taşıtlarda kullanımının artmasına yol açmıştır. Kompozit malzemeler hafifliklerinin yanı sıra dayanıklılıkları ve görsel hitabetleri ile de öne çıkmasından dolayı taşıtlarda; dış trim, taşıyıcı gövde, direkler ve kapı panelleri gibi bölgelerde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, keten fiber destekli kompozit numuneler vakum torbalama yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen numuneler gerekli hizalamalar yapıldıktan sonra plakalar üretilmiş ve ASTM5868 standardının belirlemiş olduğu ölçülere uygun olacak şekilde kesilerek birleşimleri de yine bu norma uygun şekilde yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre; mekanik birleştirme türü olan pop perçin ve ezme perçin metodunun çekme mukavemetleri 97,4 ve 96,9 MPa olarak hesaplanmıştır. Üçüncü birleştirme metodu olan yapıştırıcı ile birleştirme prosesinin çekme dayanımı ise 2,78 MPa olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing comfort demands in the automotive industry have led engineers to new searches; Studies such as cost reduction and weight reduction in vehicles have led to an increase in the use of composite materials in vehicles. Composite materials are used in vehicles because they stand out with their durability and visual appeal as well as their lightness; It has begun to be used extensively in areas such as exterior trim, carrier body, pillars and door panels. Within the scope of this study, flax fiber reinforced composite samples were produced by vacuum bagging method. After the necessary alignments of the produced samples were made, the plates were produced and cut in accordance with the dimensions determined by the ASTM 5868 standard, and their joints were also made in accordance with this norm. According to the test results; tensile strengths of the pop rivet and crush rivet methods, which are mechanical joining types, were calculated as 97.4 and 96.9 MPa. The tensile strength of the third joining method, the adhesive joining process, was calculated as 2.78 MPa.