Understanding urban warfare in the twenty-first century within the context of war in Ukraine
Ukrayna'daki savaş bağlamında yirmi birinci yüzyıldaki meskûn mahal muharebelerini anlamak
  1. Tez No: 890108
  2. Yazar: SELEN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL OLÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yirmi birinci yüzyıldaki yüksek kentleşme oranı dünya nüfusunun önemli bir kısmının kentsel alanlarda yaşamasına neden olmuştur. Bu sebeple, ordular her ne kadar meskûn mahallerde savaşmaktan kaçınmayı tercih etseler de yerleşim alanlarının sürekli genişlemesi askerleri eninde sonunda meskûn mahal muharebelerine girmeye zorlayabilir. Öte yandan, devletler stratejik, siyasi, operasyonel ve taktik hedeflerine daha kolay ulaşmak için şehirleri ele geçirmeye çalışabilirler. Dolayısıyla sembolik, stratejik ve ekonomik öneme sahip şehirler, antik çağlarda olduğu gibi günümüzde de ordular için değerli hedefler olmaya devam edecektir. Bu tez, 2022 yılında Ukrayna'da patlak veren savaşa odaklanarak ve Mariupol'deki meskûn mahal muharebesini inceleyerek, orduların bu tip savaşlar sırasında karşılaşabileceği temel özellikleri ve zorlukları keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda, araştırma sorularını yanıtlamak için kitaplar, dergiler ve gazeteler dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan toplanan veriler analiz edilmiştir. Tez, kentsel alanların hem fiziksel hem de sosyal boyutlarının ordular için çeşitli zorluklar yaratabileceğini göstermektedir. Rus güçlerinin ayrım gözetmeyen saldırıları, yoğun nüfuslu bölgelerde meydana gelen çatışmaların muhtemel sonuçlarının son derece ağır olacağını bir kez daha teyit etmiştir. Ayrıca, 21. yüzyıldaki meskûn mahal muharebelerinin asimetrik ve hibrit unsurlara sahip olabileceği vurgulanmıştır. Mariupol kuşatması, eski meskûn mahal muharebe taktiklerinin henüz miadının dolmadığını ortaya koymuştur. Meskûn mahal muharebelerinin yarattığı temel zorluğun sivillerin varlığı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The high urbanization rate in the 21st century has resulted in a significant portion of the global population inhabiting in urban areas. Therefore, although armies may opt to avoid fighting in urbanized terrains, the persistent expansion of built-up areas may eventually compel soldiers to engage in urban combat. On the other hand, states may also attempt to capture cities to achieve their strategic, political, operational, and tactical goals with greater ease. Therefore, cities, harbouring symbolic, strategic and economic importance, would continue to be valuable targets for armies today as they were in ancient times. This thesis aims to explore the key characteristics and challenges that the militaries may face during this type of warfare, by focusing on the war in Ukraine that erupted in 2022 and examining urban warfare in Mariupol. In this study, qualitative research methods were used. In this context, to answer research questions, the data gathered from various sources, including books, journals, and newspapers was analysed. The thesis illustrates both the physical and social dimensions of urban areas can pose various difficulties to armies. The indiscriminate attacks of Russian forces reaffirmed potential consequences of combat taking place in densely populated areas would be extremely severe. Moreover, it was highlighted that urban battles in the 21st century can have asymmetric and hybrid elements. The siege of Mariupol revealed old tactics of urban warfare were not outdated yet. It was concluded that the primary challenge that urban warfare creates is the presence of civilians.