Töpffer ve Hogarthın baskı resim çizgi romanları
Töpffer and Hogarths print comics
- Tez No: 890179
- Danışmanlar: PROF. SAİME DÖNMEZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çizgi roman 9. sanat olarak kabul görmüş bir dal olmasına karşın akademik alanda hala hak ettiği saygıyı görmemektedir. Başta Brüksel olmak üzere Londra, New York, San Francisco, Noordwijk ve daha birçok kapitalde sadece çizgi roman üzerine kurulmuş müzeler bulunurken bu türün sanatsal çevrelerde hala diğer sanat dallarıyla eş görülmediği gözlemlenmektedir. Çizgi romanın kökleri araştırıldığı taktirde aslında çok uzun zamandır icra edildiği fark edilecek ve bu sayede popüler kültür ürünü olmadığı anlaşılacaktır. Tarihi bilinmeyen her şeyin yok olmaya mahkûm olması gibi çizgi romanın da geçmişi yok sayılırsa içi boş bir yapı olarak görülmesi elbette kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple bu çalışmanın amacı tarihte çok büyük öneme sahip iki baskı sanatçısı William Hogarth ve Rodolphe Töpffer'in baskıresimleri sonucunda doğmuş çizgi romanın kökleri incelenmiştir. Modern tarihçilerin yaptığı çizgi roman tanımları ve kısaca modern tarihi incelenmiş, bu tanımların sentezlenmesi sonucu Hogarth ve Töpffer'in icra ettikleri ilk baskı çizgi romanlara değinilmiştir. Bunların yanı sıra William Hogarth sayesinde kazanılmış görsel sanatlara ait ilk telif hakkı ve Töpffer tarafından sanat tarihine kazandırılmış fizyonomi okumalarına değinilmiştir. Bütün bu bulgular sonucunda bu iki baskı sanatçısının sanat tarihini geri dönüşü olmayacak şekilde ileri taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though comics are qualified as the 9th art, they still do not receive the respect they deserve in the academic field. While there are museums based solely on comics in Brussels, London, New York, San Francisco, Noordwijk, and many other capitals, it is observed that this genre is still not considered equal to different branches of art in artistic circles. If the roots of the comic book are researched, it will be realized that it has been performed for a very long time, and thus it will be understood that it is not a product of popular culture. Just as everything whose history is unknown is doomed to disappear, it will inevitably be inevitable for comics to be seen as an empty structure if their history is ignored. For this reason, this study aims to examine the roots of the comic book, which was born as a result of the printmaking of two print artists of great importance in history, William Hogarth and Rodolphe Töpffer. The definitions of comic books made by modern historians and briefly their modern history were examined. As a result of the synthesis of and as a result of the synthesis of these definitions, the first-edition comic books produced by Hogarth and Töpffer were mentioned. In addition, the first copyright of visual arts was obtained thanks to William Hogarth and the physiognomy readings brought to art history by Töpffer were mentioned. As a result of all these findings, it has been determined that these two print artists moved the history of art irreversibly forward.