Cizreli Şeyh Süleyman Kaya, hayatı ve tasavvufi görüşleri
Sheikh Suleyman Kaya of Cizre, his life and mystical thought
- Tez No: 890225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUD ESAD ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında Nakşibendiyye'nin Hâlidiyye kolundan gelen ve XX. yüzyılda Anadolu'da yaşamış sufilerden Şeyh Süleyman Kaya'nın hayatı ve tasavvufi görüşleri incelenmiştir. Çocukluğu Cizre'de geçen Kaya, eğitimi gereği Mardin ve Diyarbakır'da, mesleği gereği Afyon, Adana, Ankara ve diğer illerde ikamet etse de Cizre ve Cizre'deki şeyhi ile irtibatını hiç kesmemiştir. Nakşilik ve Kadirilik yolunda icaze almasından itibaren yarım asır boyunca tasavvufu anlatmıştır. Yaptığı sohbet ve zikir toplantılarıyla çok sayıda insan tasavvufla tanışmış ve mürid olmuştur. Süleyman Kaya'nın hayatı ve tasavvufi görüşlerini bilimsel ve kapsamlı şekilde ele alan ilk tez çalışması olan bu çalışma giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü oluşturan Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, kapsamı ve kaynakları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Kaya'nın hayatı ve tasavvufla ilgisi, kendi eserlerinden, ailesi ve müridleriyle yapılan röportajlardan elde edilen bilgiler ışığında sunulmuştur. Üçüncü bölümde Kaya'nın tasavvufi görüşleri yine kendi yazılarından ve daha fazlasıyla onun vefatından sonra yazıya aktarılmış olan sohbetlerinden tespit edilerek belirli kavramlar çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study were examined the life and sufi views of Sheikh Süleyman Kaya one of the sufis who lived in Anatolia in the 20th and comes from Khalidiyyah branch of Naqsbandiyyah. Kaya, who spent his childhood in Cizre, lived in Mardin and Diyarbakır for his education and in Afyon, Adana, Ankara and other provinces for his profession, but he never lost contact with Cizre and his sheikh in Cizre. He explained Sufism for half a century after he received his permission on the path of Naqshbandiyyah and Qadiriyyah. Many people became acquainted with Sufism and became disciples through the conversations and dhikr meetings he held. This study, which is the first thesis that deals with Süleyman Kaya's life and his sufi views in a scientific and comprehensive manner, consists of an introduction and two main chapters. In the Introduction section, which constitutes the first part, the subject, purpose, scope and sources of the study are emphasized. In the second part, Kaya's life and his interest in Sufism are presented in the light of information obtained from his own works and interviews with his family and disciples. In the third chapter, Kaya's sufi views were identified from his own writings and, more importantly, from conversations transcribed after his death, and discussed within the framework of certain concepts.