Türk Dil Kurumu Kütüphanesi Yazma A/503 numarada kayıtlı şiir mecmuası (İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnif)
Turkish Language Institution Library the journel of poetry with Yazma A/503 registration number (Review-text-MESTAP's classifiction)
- Tez No: 890236
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Mecmualar klasik edebiyatımızın önemli kaynaklarındandır. Farklı konularda nesir veya nazım olarak derlenen mecmualar arasında özellikle şiir mecmuaları bir adım öne çıkmaktadır. Öyle ki kimi zaman belki şairlerin divanında yer almayan şiirlerini ya da belki ismi tezkirelere bile girmemiş şairleri keşfetmemizi sağlayan bu mecmualar adeta bir arşiv gibi hizmet etmektedir. Bu teze konu olan eser de Türk Dil Kurumu Kütüphanesi Yazma A/503 numarada kayıtlı bir şiir mecmuasıdır. Mecmua toplam 74 varaktan oluşmaktadır. Mecmuada çoğunlukla 16. ve 17. yüzyıl şairleri yer almakla birlikte 15. yüzyıldan ve 18. yüzyıldan da şairler bulunmaktadır. Mecmuadaki şiirler daha önce yapılmış çalışmalarda yer almışsa bu çalışmalarla mukayese edilmiş ve farklılıklar dipnotta belirtilmiştir. Mecmuada yer alan nazım şekilleri ve vezinler çalışmada sayıları ile belirtilmiştir. Mecmuada 152 şiir yer almaktadır. Mecmuada yer alan şiirlerin çoğunluğunu musammatlar oluşturmaktadır. Mecmuada yer alan şiirler öncelikle transkribe edilmiş daha sonra şekil ve içerik bakımından incelenmiş ve son olarak da MESTAP'a göre tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, journals are one of the important sources of our classical literature. Among the journals compiled in prose or verse on different subjects, especially poetry journals stand out. So much so that these journals, which sometimes allow us to discover the poems of the poets who are not included in the divan, or maybe the poets whose names are not even included in the memorandums, serve as an archive. The work that is the subject of this thesis is a poetry journal registered in the Turkish Language Institution Library Yazma A/503. The journal consists of a total of 74 leaves. The journal mostly includes poets from the 16th and 17th centuries, but there are also poets from the 15th and 18th century. If the poems in the journal have been included in previous studies, they have been compared with these studies and the differences are stated in the footnote. The verse forms and verses in the journal are indicated by their numbers in the study. There are 152 poems in the journal. The majority of the poems in the journal are musammats. The poems in the journal were first transcribed, then examined in terms of form and content, and finally tabulated according to MESTAP.