Karşılaştırmalı anayasa hukukunda: (Türkiye ve Azerbaycan örneğinde) yürütme erkinin düzenleyici araçları
In comparative constitutional law: (In the example of Turkey and Azerbaijan) regulatory tools of the executive power
  1. Tez No: 890235
  2. Yazar: SULEYMAN SHABANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Araştırmaların son dönemlerde karşılaştırmalı anayasa hukuku çalışmalarına odaklanması, ülkelerin yürütme erkinin düzenleme araçlarına ilişkin çalışmalarının hız kazanmasına neden olmuştur. Bu tür bir çalışmanın karşılaştırmalı anayasa hukuku perspektifinden ele alınması, konuya bütüncül bir bakış sağlama imkânı sunmaktadır. Özellikle Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyetleri'nde yürütme erkinin düzenleme araçlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi, iki ülkenin konuya ilişkin mukayesesine olanak tanımaktadır. Yürütmenin düzenleme yetkisi, temel olarak idari kurumların genel hukuk kurallarını belirlemesi anlamına gelir. Özellikle Türkiye'de 2017 Anayasa Değişikliği ile şekillenen yürütmenin düzenleyici araçları, bu çalışmada karşılaştırmalı bir perspektifle ele alınmış ve sınıflandırılmıştır. Ardından, çalışmanın amacına uygun olarak Azerbaycan Cumhuriyeti'nin hukuk sistemindeki normatif düzenlemeler de ilgili şekilde ele alınmış ve yürütme erkinin düzenleyici işlem araçları karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen verilere göre, Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyetleri'nde yürütmenin düzenleme araçları arasında yapısal benzerlikler olduğu görülmektedir. Çalışmada, düzenleyici işlem yetkisinin tarihsel arka planı, Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyetleri'nin anayasal düzenleri karşılaştırmalı bir hukuki çerçevede ele alındıktan sonra düzenleyici işlem araçları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increasing focus on comparative constitutional law studies, resulting in a surge of research on the regulatory mechanisms employed by executive branches in different countries. Taking a comparative constitutional law perspective in such studies offers a comprehensive understanding of the subject matter. Specifically, conducting a comparative analysis of the regulatory instruments of executive power in Turkey and the Republic of Azerbaijan enables a comparative examination between these two nations. The regulatory authority of the executive primarily entails the establishment of general legal rules by administrative institutions. Particularly in Turkey, the regulatory instruments of the executive have been addressed and classified in this study from a comparative standpoint, following the 2017 Constitutional Amendment that shaped them accordingly. Furthermore, in line with the study's objectives, the normative regulations within the legal system of the Republic of Azerbaijan have been similarly examined, allowing for a comparative analysis of the regulatory instruments employed by executive power. The data obtained from this study reveal the presence of structural similarities between the regulatory instruments of executive power in Turkey and the Republic of Azerbaijan. After a discussion on the historical background of regulatory power, a comparative examination of the constitutional arrangements in Turkey and the Republic of Azerbaijan is undertaken within a legal framework, subsequently followed by an exploration of the regulatory instruments in use.