Otomotiv uygulamaları için yüksek mukavemetli çok fazlı çeliklerde mikroyapı ve ısıl işlem tasarımı
Designing of microstructure and heat treatment for high strength multiphase steel for automotive applications
- Tez No: 890257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY ERİŞİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Azalan doğal kaynaklar ve karbon emisyonu nedeniyle son yıllarda araç ağırlıklarının düşürülmesi hayati bir önem taşımaktadır. Yüksek mukavemetli çelikler daha düşük kesitte kullanılabilecek olmaları dolayısıyla, araç ağırlıklarının maliyet etkin bir şekilde düşürülebilmesi için büyük bir öneme sahiptir. Bununla birlikte, yüksek mukavemetli çeliklerin düşük süneklilikleri dolayısıyla şekillendirilebilirlikleri güçleşmektedir. Mikroyapısında TRIP/TWIP etkisi gösteren östenit fazını içeren multifazlı çelikler geliştirilmesi yüksek şekillendirilebilirlik ve mukavemet sağlamaları dolayısıyla otomotiv endüstrisi için önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında östenit+martenzit mikroyapısına sahip yeni bir ısıl işlem yöntemi ve ona uygun bir alaşım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to diminishing natural resources and carbon emissions in recent years, reducing vehicle weights has become of vital importance. High-strength steels, allowing for the use of lower cross-sections, play a crucial role in cost-effectively reducing vehicle weights. However, the formability of high-strength steels becomes challenging due to their low ductility. The development of multiphase steels incorporating the austenitic phase, exhibiting TRIP/TWIP effects in their microstructure, is essential for the automotive industry as they provide high formability and strength. Within the scope of this thesis, a new heat treatment method and a corresponding alloy with an austenite+martensite microstructure have been developed to address these challenges.