Mobilya montajında kullanılan bağlantı elemanlarının tasarım tercihleri üzerindeki etkileri
Effects of fasteners used in furniture assembly on design preferences
  1. Tez No: 890319
  2. Yazar: HİLAL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada, mobilya sektöründe farklı firmalarda çalışma hayatını sürdüren bireylerin, mobilya tasarımlarında kullandıkları bağlantı elemanlarının tasarım tercihleri üzerindeki etkilerine ilişkin hangi kriterleri öne çıkardıkları ve ne derece önem verdiklerinin belirlenmesine odaklanılmıştır. Bu amaçla geliştirilen anket, mobilya tasarımı alanında çalışan 142 deneyimli katılımcıya uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların %78,7'sinin yeni çıkan bağlantı elemanlarını firmaların web sitesinden öğrendiği ve %76,8'inin ise hem yerli hem de ithal bağlantı elemanlarını kullandığı görülmektedir. Ayrıca, katılımcıların yerli bağlantı elemanlarını kolay ulaşıldığı için daha çok tercih ettiği (%85,4), ithal bağlantı elemanlarını ise malzeme kalitesi (%75), sağlamlığı (%70,6) ve uzun ömürlü (%66,2) olması nedeniyle tercih ettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, bağlantı elemanlarının tasarım tercihleri üzerindeki etkilerinin bilinmesi, daha sonraki süreçlerde firmaların ürün kalitesine yansıyacak ve müşteri memnuniyetini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This research focused on determining which criteria individuals working in different companies in the furniture industry highlight and to what extent they attach importance to the effects of the fasteners they use in their furniture designs on their design preferences. The questionnaire developed for this purpose was applied to 142 experienced participants working in the field of furniture design. According to the survey results, it is seen that 78.7% of the participants learned about the newly released fasteners from the companies' websites and 76.8% used both domestic and imported fasteners. In addition, participants preferred domestic fasteners because they were easily accessible (85.4%), and imported fasteners were preferred due to their material quality (75%), durability (70.6%) and long life (66.2%). It was determined that . As a result, knowing the effects of fasteners on design preferences will be reflected in the product quality of companies in subsequent processes and will increase customer satisfaction.