Online electricity bill management system: A web application for an energy supplier company in Somalia
Online elektrik fatura yönetim sistemi: Somali'deki bir enerji tedarikçi firmasına yönelik web uygulaması
- Tez No: 890324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TEMELCAN ERGENECOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde, Software Development Life Cycle yapısal yöntemi, Waterfall metodu, kullanılarak çevrimiçi bir elektrik faturası yönetim sistemi tasarımı ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yapıda, programın kavramsallaştırılması, tasarlanması ve uygulanması sürecini basitleştirir. Müşteriler, çevrimiçi uygulamanın kullanıcı dostu arayüzünü kullanarak faturalarını etkili bir şekilde ödeyebilmektedir. Faturalandırma sürecinde otomasyon kullanımıyla, sistem insan işinin gereksinimini etkili bir şekilde azaltmakta ve hataların oluşumunu önemli ölçüde engellemektedir. Ayrıca, kağıda bağlı faaliyetlerin gerekliliğini ortadan kaldırmakta ve dolayısıyla dijital iş akışının uygulanmasına teşvik etmektedir. Bu tezin temel amacı, bağlantılar, güç panelleri ve müşteri bilgileri hakkında ayrıntılar da dahil olmak üzere elektrik verilerinin yönetimini merkezîleştirmektir. Bu görevi gerçekleştirmek için, sistem regresyon modelleri ve rastgele ormanlar gibi makine öğrenme yöntemlerini kullanmaktadır. Sonuç olarak, sistem temel faturalandırma verilerinin sadece sunulmasının ötesinde kapsamlı raporlar sağlayabilmektedir. Bu, talebin potansiyel artışlarını tahmin eden raporlar oluşturma veya tüketim trendlerini gösteren tüketim segmentlerini keşfetme yeteneği olarak da kabul edilebilir. Sistem, veri tabanı yönetim sistemi olarak MySQL sunucusunu kullanırken, bir Apache web sunucusu kullanıcı erişimi için web arayüzünü barındırmaktadır. Bu tezin bir diğer amacı, manuel fatura hesaplamalarından kaynaklanan yanlışlıkları ve kağıda bağlı prosedürlerden kaynaklanan verimsizlikleri ele almaktadır. Fatura yönetim sistemi, sözü geçen bu işlemlerin verimliliğini ve doğruluğunu artırmak için otomatikleştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the design and development of an Online Electricity Bill Management System (OEBMS) using a structured Software Development Life Cycle (SDLC) methodology, namely the Waterfall model. This framework simplifies the process of conceptualizing, constructing, and implementing the program. Clients can effectively handle their invoices by using the online application's user-friendly interface. By using automation in the billing process, the system effectively minimizes the need for human work and significantly decreases the occurrence of mistakes. Furthermore, it eliminates the need for paper-dependent activities, hence promoting the adoption of digital workflow. The primary objective of this thesis is to centralize the management of electrical data, including details about connections, power panels, and customer information. To accomplish this task, OEBMS utilizes machine learning methodologies such as regression models and random forests. To forecast future power consumption patterns, these models use previous data. As a result, the system may provide comprehensive reports that go beyond the mere presentation of fundamental billing data. It is considered the ability to create reports that predict potential increases in demand or discover consumer segments that show trends of shifting consumption. The system uses a MySQL server as the database management system, while an Apache web server hosts the web interface for user access. Another objective of this thesis is to tackle the inefficiencies and inaccuracies that arise from human bill computations and paper-based procedures. The OEBMS aims to automate these operations to improve efficiency and accuracy.