Bir betonarme projenin farklı döşeme tiplerine, kontrollü ve sınırlı hasar durumuna göre tasarımı ve maliyet analizi
Design and cost analysis of a reinforced concrete project according to different slab types, controlled and limited damage conditions
  1. Tez No: 890326
  2. Yazar: TAYFUN ERYETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye, dünyanın aktif deprem kuşaklarında yer almaktadır. Ülkemizde son yıllarda meydana gelen depremler nedeniyle can ve mal kayıpları ülkemiz fertlerinde ciddi yaralar açmıştır (SAMAV 2022). Bununla beraber ülkemizde inşaat malzemeleri maliyetleri ve işçilik maliyetleri de bir hayli artmıştır. Bu maliyet artışı maalesef güvenli ve kontrollü yapıların önüne geçmektedir. Ülkemizde aktif olarak TBDY 2018 ve TS500 yönetmeliği yapıların deprem esnasında can ve mal kayıplarını en aza indirmek için dünyada örnek gösterilen ilgili yönetmeliklerdir. Bu yönetmeliklerce yapıların deprem esnasında güvenli tarafta kalabilmesi ve maliyetinde en aza indirilmesi, aynı zamanda kontrollü hasar performans düzeyi ve sınırlı hasar performans düzeyine göre maliyet araştırılması çalışmada hedeflenmiştir. Ülkemizde en çok tercih edilen döşeme tipleri olan kirişli döşeme ve kaset döşeme kıyaslamaya tabii tutulmuştur. Bu döşeme tipleri ve performans düzeylerine göre 4 farklı betonarme proje tasarımı yapılmıştır. Bu tasarımlarda İDECAD statik tasarım programı ile oluşturulmuştur. Oluşturulan bu tasarımlarda döşeme tipi ve performans düzeyi hariç (yapının konumu, kat sayısı, toplam inşaat alanı, kat yüksekliği vb.) bütün unsurları sabit tutulmuştur. Fakat döşeme tipleri ve performans düzeyine göre projeler arasında betonarme taşıyıcı sistem boyutlarında farklılık görülmektedir (Kiriş boyutları, kolon boyutları, döşeme kalınlığı, radye temel kalınlığı, radye temel ampatman durumu vb.). Ayrıca yapılar tasarlanırken standart deprem düzeyi olan DD-2'ye göre tasarımı yapıldığından dolayı kontrollü hasar performans düzeyinin, sınırlı hasar performans düzeyine göre çok daha güvenli tarafta kaldığı görülmüştür. Yapılan tasarımlar ve maliyet analizlerince deprem esnasında her iki döşeme tipinde güvenli tarafta kalındığında kirişli döşemenin, kaset döşemeye göre çok daha az maliyetle projenin hayata geçirileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in the world's active earthquake zones. The losses of life and property due to the earthquakes that have occurred in our country in recent years have caused serious wounds to the members of our country (SAMAV 2022). However, construction material costs and labor costs have increased significantly in our country. Unfortunately, this cost increase prevents safe and controlled structures. In our country, TBDY 2018 and TS500 regulations are relevant regulations that are shown as examples in the world to minimize the loss of life and property of buildings during earthquakes. In accordance with these regulations, the aim of the study is to ensure that the structures remain on the safe side during the earthquake and to minimize the cost, and also to investigate the cost according to the controlled damage performance level and limited damage performance level. Beam flooring and cassette flooring, which are the most preferred flooring types in our country, were compared. Four different reinforced concrete project designs were made according to these flooring types and performance levels. These designs were created with the IDECAD static design program. In these designs, all elements are kept constant except the flooring type and performance level (location of the building, number of floors, total construction area, floor height, etc.). However, there are differences in reinforced concrete carrier system dimensions between projects depending on flooring types and performance levels (beam dimensions, column dimensions, floor thickness, raft foundation thickness, raft foundation ampatment status, etc.). In addition, since the structures were designed according to the standard earthquake level DD-2, it was observed that the controlled damage performance level was much safer than the limited damage performance level. Based on the designs and cost analyses, it has been understood that if both types of flooring are on the safe side during an earthquake, the project will be implemented with beam flooring at a much lower cost than cassette flooring.