Serebral palsi kaba motor fonksiyonel sınıflama 3 ve 4 hastaların takiplerinde migrasyon indeksi ile diğer radyolojik parametrelerin korelasyonu
Correlation of migration index with other radiologic parameters in the follow-up of cerebral palsy gross motor functional classification 3 and 4 patients
  1. Tez No: 890351
  2. Yazar: SAMED ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HİLMİ MURATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı serebral palsi hastalarında kalça çıkığı prognozu açısından en önemli radyolojik ölçüm parametresi olarak kabul edilen Migrasyon İndeksi ile diğer radyolojik parametrelerin (Asetabular İndeks, Merkez Kenar Açısı, Baş-Boyun-Diafiz Açısı ve Asetabular Derinlik İndeksi) korelasyonun olup olmadığını retrospektif olarak göstermektir. Hipotez: Kaba motor değerlendirme 3 ve 4 grubundaki serebral palsili 3-5 yaş arasındaki hastaların ilk ölçülen Asetabular İndeks, Merkez Kenar Açısı, Baş-Boyun-Diafiz Açısı ve Asetabular Derinlik İndeksi ile Migrasyon İndeksinin yıllık değişimi ve son Migrasyon İndeksi arasında korelasyon vardır. Gereç ve Yöntem: 2016 – 2023 yılları arasında kliniğimizde pediatrik ortopedi polikliniğinden serebral palsi nedeni ile takipli ve kaba motor fonksiyonel sınıflama olarak da sınıf 3 ve 4 içerisinde bulunan 2-6 yaş arasındaki hastalara ait uygun kriterleri karşılayan 23 hasta belirlendi. Bu hastalara ait 3 yaş, 4 yaş ve 5 yaşlarında poliklinik takipleri sırasında çekilmiş ön-arka pelvis grafileri değerlendirildi. Bu grafiler üzerinde dijital ortamda sağ ve sol kalçalar için ayrı ayrı olmak üzere migrasyon indeksi (Mİ), merkez kenar açısı (CE), asetabular indeks (Aİ), baş-boyun-diafiz açısı (BBDA) ve asetabular derinlik (AD) parametreleri ölçüldü. Parametrelerin uygun istatistiksel analizleri yapılarak ilişkileri ve korelasyonları değerlendirildi. Bulgular: Tanımlayıcı istatistiksel veriler değerlendirildiğinde 3 yaş için ölçülen Aİ değeri ile 5 yaş için ölçülen Mİ değeri arasında pozitif bir korelasyon olduğu (r=0,395; p=0,007) ve 5 yaş için ölçülen AD ile negatif bir korelasyon olduğu (r=-0,367; p=0,013) görülmektedir. 3 yaş için ölçülen CE ile Mİ değişimi arasında pozitif korelasyon (r=0,398; p=0,007) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Object: The aim of this study was to retrospectively show whether there is a correlation between the Migration Index, which is considered to be the most important radiological measurement parameter for the prognosis of hip dislocation in cerebral palsy patients, and other radiological parameters (Acetabular Index, Center Edge Angle, Head-Neck-Diaphyseal Angle and Acetabular Depth Index). Hypothesis: There is a correlation between the first measured Acetabular Index, Center Edge Angle, Head-Neck-Diaphyseal Angle and Acetabular Depth Index and the annual change of the Migration Index and the final Migration Index of 3-5 year old patients with cerebral palsy in the gross motor assessment 3 and 4 groups. Materials and Methods: Between 2016 and 2023, 23 patients who were followed up in our pediatric orthopedics outpatient clinic for cerebral palsy and who met the appropriate criteria for patients between the ages of 2 and 6 years who were in classes 3 and 4 as gross motor functional classification were identified. Anteroposterior pelvic radiographs of these patients taken during outpatient follow-up at the ages of 3, 4 and 5 years were evaluated. Migration index (MI), center-edge angle (CE), acetabular index (AI), head-neck-diaphyseal angle (BBDA) and acetabular depth (AD) parameters were measured digitally on these radiographs separately for the right and left hips. The parameters were statistically analyzed and their relationships and correlations were evaluated. Results: When descriptive statistical data were evaluated, it was observed that there was a positive correlation between the AI value measured at age 3 years and the MI value measured at age 5 years (r=0.395; p=0.007) and a negative correlation with the AD value measured at age 5 years (r=-0.367; p=0.013). At age 3 years, there was a positive correlation between CE and MI change (r=0.398; p=0.007).