Laktik asit bakterilerinde biyofilm oluşumunun araştırılması
Investigation of biofilm formation in lactic acid bacteria
- Tez No: 890352
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRANUR YÜKSEKDAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, 96 laktik asit bakterisi (LAB)'nin temel biyofilm özellikleri incelenerek, planktonik ve biyofilm formları arasında biyofilm matriksi bileşenlerinden olan ekzopolisakkaritlerin (EPS) farklı büyüme evrelerinde (erken, ara ve olgun faz) profil ve miktar farklılıklarının tespit edilmesi, LAB-EPS'lerinin biyofilm oluşturan Staphylococcus aureus (MRSA) ATCC 43300 bakterisi üzerindeki antibiyofilm aktivitelerinin belirlenmesi ve önemli bir matriks bileşeni olan eDNA'nın varlığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda LAB'nin biyofilm oluşturabildikleri tespit edilerek, bakteriler arasında güçlü biyofilm oluşturduğu tespit edilen ve en yüksek EPS üretim miktarına (984,0±3,0 mg/L) sahip Ligilactobacillus salivarius KC27L bakterisi seçilmiş ve ileri düzey çalışmalarda kullanılmıştır. L. salivarius KC27L suşunun lag fazı, logaritmik fazı, durgunluk fazı ve ölüm fazına denk gelen saatler belirlenmiştir. En yüksek EPS üretimini logaritmik fazda (12. saat) (1033,8±1,0 mg/L) gösterirken, en düşük EPS üretimini ise lag fazı sonu/logaritmik faz başlangıcında (6. saat) (486,7±2,0 mg/L) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic biofilm properties of 96 lactic acid bacteria (LAB) were investigated and exopolysaccharides (EPS), which are components of the biofilm matrix between planktonic and biofilm forms, were analyzed at different growth stages (early, intermediate and mature phase) profile and quantity differences, to determine the antibiofilm activity of LAB-EPS on biofilm-forming Staphylococcus aureus (MRSA) ATCC 43300 bacteria and to determine the presence of eDNA, an important matrix component. In line with the results obtained, it was determined that LAB can form biofilms and Ligilactobacillus salivarius KC27L, which was found to form strong biofilms among the bacteria and had the highest EPS production amount (984,0±3,0 mg/L), was selected and used in further studies. The hours corresponding to the lag phase, logarithmic phase, stagnation phase and death phase of L. salivarius KC27L strain were determined. The highest EPS production was observed in the logarithmic phase (12th hour) (1033,8±1,0 mg/L), while the lowest EPS production was observed at the end of the lag phase/start of the logarithmic phase (6th hour) (486,7±2,0 mg/L).