Uteroplasental iskemi-reperfüzyonunun fetüs gelişimi üzerine etkisi ve ekstrinsik Nitrik Oksit'in olası uteroplasental iskemi-reperfüzyon hasarındaki yeri
The Effects of uteroplasental ischemia on fetal growth and extrinsic nitric oxide in the possible injury of utero-placental ischemia and reperfusion
- Tez No: 89036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK OTÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
VII- ÖZET Hamile ratlarda 3. trimestırda gelişebilecek uteroplasental (UP) iskemi-reperfusyon (İR) hasarının fetal organlara ve fetüsün gelişimine etkilerini ve meydana gelebilecek değişiklikler üzerine reperfüzyon öncesi verilecek ekstrinsik nitrik oksit (NO) donörlerinin etkilerini araştırmak istedik. Çalışmaya toplam 30 adet Wistar-Albino cinsi hamile rat alınarak 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubunda (GI) 4 hamile rattan elde edilen 16 fetüs basal değerleri belirlemek amacı ile kullanıldı. Uteral iskemi her grup için bir saat sürdü. MDA grubunda (GII) 6 gebe rat kullanıldı. Üç rata (10 fetüs) İR diğer üç rata (13 fetüs) ise İR + NO uygulanarak elde edilen fetüslerde Malon Dialdehit (MDA) seviyeleri ölçüldü. İR grubunda (Gül) 10 gebe rat kullanıldı ve bu grup gebe ratlara (24 fetüs) sadece UP İR uygulandı. İR + NO grubunda (GIV) 10 gebe rata (27 fetüs) UP İR uygulamasında reperfüzyon öncesi ekstrinsik NO prekürsörü uygulandı. GIE'den elde edilen 24, GlV'den elde edilen 27 yenidoğan rat ağırlık parametreleri [toplam vücut ağırlığı (TV A), karaciğer (Kc) akciğer (Ac) ve böbrek ağırkklanjve histopatolojik yönden değerlendirmeye alındı. TV A, Ac ve Kc ağırlıkları İR grubunda İR + NO ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede geri kalmıştı (p0,05). Ac ve böbrek ağırlıkları İR + NO ve kontrol gruplarında fark göstermiyordu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
WI- SUMMARY We aimed to evaluate the effects of utero-placental (UP) ischemia and reperfusion (IR) on fetal organs in rats at 3rd trimester of pregnancy. We also evaluated the effects of nitric oxide administered before reperfusion on eventually injured organs. Thirty Wistar Albino rats were divided into 4 groups. In control group (GI) we obtained 16 fetus from 4 pregnant rats for basal values of the study. Uteral ischemia was performed for each group during 1 hour. For MDA group (Gil) 6 pregnant rats were used for determining of MDA levels of fetuses. In three rats (10 fetuses) of 6, IR was performed while in other 3 rats (13 fetuses) with IR, NO was administered before reperfusion. In IR group(GIII),10 rats (24 fetuses) underwent UP IR while in GIV (IR + NO group) 10 rats (27 fetuses) were administered extrinsic NO precursors before reperfusion. Twenty-four newborn rats from GDI and 27 from GIV were used for determining weight parameters (total body weight (TBW), liver, lungs and kidney weights) and for histopathological evaluation. There was a significant decrease in the mean weights of Liver, Lungs and total body between IR group and the groups of IR + NO and control (p0,05).