İntrauterin büyüme geriliği olan fetuslarda uteroplasental doppler bulguları ile serebral perfüzyon arasındaki ilişkinin difüzyon manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Assessment of correlation between uteroplacental doppler findings and cerebral perfusion in intra- uterine growth restricted fetuses by diffusion magnetic resonance imaging
- Tez No: 408412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SERDAR KÜTÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada IUGG'li fetuslarda uteroplasental Doppler bulguları ile serebral perfüzyon arasındaki ilişkinin difüzyon manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereçler: Erciyes Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran 28-34 hafta arasında İUGG gebeliği olan 54 kadın ve aynı gebelik haftaları arasında normal gelişim gösteren 15 sağlıklı gebe çalışmaya alındı. Tüm gebeler prenatal tanı merkezinde fetal anomali taraması ve biyometri açısından değerlendirildi. Doppler bulgularına göre IUGG'li fetuslar 4 gruba ayrıldı. 1. Grup umblikal arter pulsatilite indeksi(PI)95p üzerinde olan 12 fetus, 2. Grup umblikal arter PI 95p ve orta serebral arter PI 5p altında olan 11 fetus, 3. Grup umblikal arterde diyastol sonu akım kaybı olan 21 fetus 4. Grup umblikal arterde ters akım olan 10 fetusdan oluşturuldu. Amnion sıvı indeksinin 5 cm'nin altında ya da en derin vertikal çapın 1 cm'den sığ olduğu durumlar oligohidramnioz olarak tanımlandı. Her hastaya Doppler değerlendirilmesi sonrasında difüzyon MRG yapıldı. Difüzyon görüntülerinin değerlendirilmesi ve ADC haritalamaları pediatrik radyolog tarafından yapıldı. Bulgular: IUGG'li olgularda kontrol grubuna göre periatrial beyaz cevher, talamus, bazal ganglion ve pons'un ADC değerlerinde azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Doppler USG'de EDF kaybı ve revers akım saptanan grupta diğer gruplara göre frontal beyaz cevher ADC değerlerinin azalması istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Periatrial beyaz cevher ADC değerinin Doppler USG'de revers akım izlenen grupta, kontrol grubuna göre azalmış olduğu saptandı. Doppler USG'de umblikal arterde direnç artışı ve MCA'da beyin koruyucu etki izlenen grup ile EDF kaybı izlenen grupta, talamus ADC değerlerinin kontrol grubuna göre azaldığı saptandı. Pons, bazal ganglion ve serebellum ADC değerlerinde ise gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Oligohidroamnioz izlenen IUGG'li gruplarda frontal beyaz cevher ADC değerlerinin anlamlı olarak azaldığı görüldü. Oligohidroamniozun diğer örnekleme alanlarının ADC değerleri üzerine etkisi ise anlamlı bulunmadı. Ayrıca IUGG'li gruplarda preeklampsinin, örnekleme alanlarının ADC değerleri üzerine etkisi görülmedi. Sonuç: IUGG fetuslarda difüzyon MRG ile ölçülen ADC değerleri azalmaktadır. Azalma farklı Doppler bulgularına göre değişmekle beraber, serebral iskemi ile Doppler evreleri arasındaki korelasyon kusursuz değildir. Bu nedenle objektif bir fetal serebral değerlendirme yöntemi olan difüzyon MRG, IUGG'li fetuslarda serebral iskeminin değerlendirilmesi, doğum zamanın belirlenmesi ve prognozun öngörülmesi açısından iyi bir alternatif sunmaktadır. Difüzyon MRG ve serebral ADC değerlerinin IUGG yönetiminde kullanılabilmesi için daha büyük olgu sayılı ve prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to assess relationship between uteroplacental Doppler sonography findings and cerebral perfusion in fetuses with intrauterine growth retardation (IUGR) by diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DWI). Material and methods: The study included 54 pregnant women (gestational age: 28-34 weeks) who presented to Obstetrics and Gynecology Department of Erciyes University, Medicine School with fetal IUGR and 15 healthy pregnant women with normal development of fetus. All pregnant women were assessed by fetal anomaly screening and biometry in prenatal diagnosis center. Fetuses with IUGR were classified into 4 groups based on Doppler sonography findings: group 1 (n=12), fetuses with umbilical artery pulsatility index (PI)>95p; group 2 (n=11), fetuses with umbilical artery PI>95 p and middle cerebral artery (MCA) PI