Üç farklı post-core sisteminin in vitro şartlarda sıkışma-kesme kuvvetlerine dayanımlarının incelenmesi
Investigation of shear-compressive strenghts of there different post-core systems in in-vitro conditions
- Tez No: 89039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA-2000 HAKAN AKAN Danışman Doç. Dr. Bülent KESÎM Üç Farklı Post-Core Sisteminin İn Vitro Şartlarda Sıkışma-Kesme Kuvvetlerine Dayanımlarının İncelenmesi Endodontik tedâvili dişlerin değişik post-core sistemleri ile restorasyonu mümkündür. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak yeni alternatifler sunulmaktadır. Maddelerin mekanik özelliklerinin bilinmesi, dişhekiminin ağızda uzun süre kullanılabilecek restorasyonu seçmesine yardımcı olacaktır. 51Bu çalışmada 60 adet mandibular premolar diş otopolimerizan akrilik rezin içine yerleştirilerek 3 farklı gruba ayrıldı. Tüm gruplarda 1.5 mm. boyunda, 1 mm. genişliğinde ferrule hazırlanıldı. Ferrule ile birlikte diş boyutları 14 mm. olarak hazırlanıldı. Allın döküm post-core, Cosmopost-Cosmoingot ve Flexipost-Ticore örneklerden gruplar oluşturuldu. Örnekler kronlar ile restore edildi. Dişlerin bukkal rüberkülünün lingual eğimine, dişin uzun aksına 135° lik açı yapacak şekilde 0.5 cm/dakika hızla sıkışma-kesme tipi kuvvetler uygulandı. Yapılan varyans analizi sonucunda gruplar arasındaki farklılığın 0.01 düzeyinde önemli olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY INVESTIGATION OF SHEAR-COMPRESSIVE STRENGHTS OF THREE DIFFERENT POST-CORE SYSTEMS IN IN- VITRO CONDITIONS. Restoration of endodontically treated teeth with different post-core systems is possible. New alternatives are presented to the market due to technological improvements. The dentist will be able to chose the best among the systems with the information regarding the mechanical properties of the materials. In this study, 60 mandibular premolar teeth were divided into 3 groups and placed into self cure acrylic resin. 1.5 mm. high and 1 mm. wide ferrule was prepared for all groups. Total tooth lenght was 14 mm. Gold-cast post-core, Cosmopost-Cosmoingot and Flexipost-Ticore samples were prepared and grouped. Samples were restorated with full metal crowns. Compressive-shear type forces were applied to the lingual aspects of the buccal tubercules of the teeth with an angle of 135° to the long axis of the tooth and with a crosshead speed of 0.5 cm/min. Analysis of variance revealed the difference between the groups was significant at 0.01 level. Duncan test revealed that the gold-cast post-core group mean was significantly higher than the other two groups ( p< 0.05 ). The difference between the means of Cosmopost-Cosmoingot and Flexipost-Ticore groups was found to be insignificant. 53