Meningiomalardaki sitogenetik bulgular
Cytogenetic findings in meningiomas
  1. Tez No: 89040
  2. Yazar: AYŞE GÜL ZAMANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET T.C. S.Ü. SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TIBBİ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI TIBBİ GENETİK BİLİM DALI DOKTORA TEZİ / KONYA -2000 Ayşe Gül ZAMANİ MENİNGİOMALARDAKİ SİTOGENETİK BULGULAR Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından gönderilen tümör dokusundan primer doku kültürleri kuruldu. 28 olguluk çalışma grubunda GTG bandlama yöntemiyle kromozomal değerlendirmeler gerçekleştirildi. Kromozomal anomalisi olmayan olgu oranı % 36, monozomi 22'li olgu oranı % 28, monozomi 22 ile birlikte diğer kromozomal anomalilere sahip olgu oranı ise % 36 olarak bulundu. Toplam kromozomal anomali oranı % 64 idi. Olguların 2'sinde kompleks translokasyonlar, l'inde klonal olarak değerlendirilemeyen çeşitli yapısal kromozomal anomaliler izlendi. Diğer olgularda monozomi 22'ye ek olarak 1., 4., 8., 10., 15., 12., 17., 19. ve 20. kromozomlara ait kayıplar mevcuttu. İki olguda Y, bir olguda X kromozom kaybı görüldü. Histopatolojik tanısı meningotelyal ve fibroblastik meningioma olan olguların % 60'ında, transisyonel fibroblastik menengioma olan olguların yarısında karyotipik düzensizlikler saptandı. Psammomatöz, angioplastik ve anaplastik meningioma tanılı olguların tümünde ise karyotipik anomali mevcuttu. 53Kromozom anomalileri ve tümörün yerleşim yeri arasındaki ilişki gözden geçirildiğinde, karyotipik anomali saptanan 18 olgudan 12'sinde tümörün konveksiteye yerleştiği görüldü. Ayrıca bazal yerleşimli beş tümörden dördünün karyotipik anomaliye sahip olduğu ve bunlardan üçünün kadın olduğu saptandı. Bulguların ışığında, meningiomalarda gözlenen kromozomal düzensizliklerin tümör subgrupları ile ilişkisi ve bu düzensizliklerin tümörogenezisdeki muhtemel rolleri tartışıldı. 54
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Primary tissue cultures were prepared from tumor materials which were send to our laboratory from neurosurgery department. Chromosomal evalution were done in 28 cases by GTG banding. It was revealed that 10 (36 %) cases had normal karyotype, 8 (28 %) cases had monosomi 22 which was the sole abnormality and 10 (36 %) cases had structural and numerical abnormalities in addition to monosomi 22. Two cases exhibited komplex translocations. In one patient were seen various type of structural and numerical chromosomal abnormalities which coudn't named as a clon. The loss of the Y chromosome and the loss of X chromosome were demonstrated in two and one patient respectively. Chromosomal abnormalities were noted in 60 % of meningothelial and fibroblastic, and in 50 % of transisyonal meningiomas. None of the psammomatous, angioblastic and anaplastic meningiomas had normal karyotype Correlation between tumor localisation and its karyotypes was evaluated and it was seen that 12 of 18 cases whose tumors were located on the brain convexity had chromosomal abnormalities. It was demonstrated that four of five tumors on basal had chromosomal abnormalities and three of them were women Under the light of our findings, the correlation between karyotypic abnormalities in meningiomas and tumor subgroups and the role of these abnormalities in tumorogenesis were discussed. 55