Olimpiyat oyunlarında ülkelerin sporcu ödül politikaları ve başarı durumlarının incelenmesi
Investigation of athlete reward policies and success status of countries in the olympic games
- Tez No: 890405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM ÇEVİKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, başarı devamları dikkate alınarak son üç olimpiyat oyununda madalya sayısı bakımından ilk on sıralamada yer alan başarılı ülkelerin ödül yönetmeliklerine göre ödül almaya hak kazanmış sporcularına verdikleri ödüller ve bu ödüller ile sporcu başarıları arasındaki ilişkiyi incelemek, Türkiye ile karşılaştırmak ve sporculara verilen bu ödüllerin ülkelerin başarı durumlarına etkisini araştırmaktır. Sporcuların performanslarını artırmak ve bu durumlarını uzun süre devam ettirmek amacıyla dünyanın birçok yerinde yaygın olarak ödüllendirme tekniği kullanılmaktadır. Sporcunun performansını artırması, artırdığı bu performansı koruması için eğitim olanakları, beslenme durumu ve sağlık durumu gibi önemli konularda sporculara yatırım yapılmasının da önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmamız, nitel bir araştırma olarak tasarlanmış olup alandaki doküman incelenerek gerekli bilgiler toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmada, örneklem ülkelerin hem kendi aralarında hem de Türkiye ile karşılaştırılmasının yapılması için spor politikaları ve sporcu ödül politikaları incelenerek olimpiyatlardaki başarı ve performansa etki edebileceği düşünülen değişkenler ile ilgili bölümler derlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2012 Londra, 2016 Rio De Jenario ve 2020 Tokyo Modern Yaz Olimpiyat Oyunları, örneklemi ise bu oyunlarda ilk 10 başarı sıralamasına giren (Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya, Avustralya, Hollanda, Macaristan, İngiltere, Güney Kore) ülkeler ile Türkiye oluşturmaktadır. Araştırmada sınırlı tutulan toplam ülke sayısı 13'tür. Araştırmanın özgünlüğü ve konunun önemi göz önünde bulundurulduğunda bu araştırmanın alan yazına katkı sağlayacağı söylenebilir. Sonuç olarak gelişmiş ülkelerin ödül politikaları; maddi ve manevi ödülleri süreç içerisinde sporcunun desteklenmesi, hazırlanması, teşvik edilmesi gibi etmenleri göz önünde bulundurarak sürece katkı sağlama şeklinde hareket etmektedir. Bu ülkeler sporcularına çok fazla miktarda maddi ödül vermemektedir. Buna rağmen kişi başı GSYİH'nın ve gelişmişlik düzeyleri yüksek ülkelerin olimpiyat oyunlarında daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılırken gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde ise başarı oranının diğer ülkelere oranla düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak ülkemizde ise gerek yerel yönetim gerekse de merkezi yönetim tarafından sporcularımıza maddi olarak çok fazla destek sağlanmaktadır. Bu desteklere rağmen olimpiyat oyunlarında sporcularımızın başarılarının araştırmamızda belirtilen ülkelerin başarı düzeyinden düşük olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the awards given to the athletes who are entitled to receive awards according to the award regulations by the successful countries in the top ten rankings in terms of the number of medals in the last three Olympic Games, taking into account their continued success, and to examine the relationship between these awards and the achievements of the athletes, to compare them with Turkey and to compare the results of these awards given to the athletes. To investigate its impact on the success of countries. Rewarding techniques are widely used in many parts of the world in order to increase the performance of athletes and maintain their performance for a long time. It is also thought that it is important to invest in athletes in important issues such as training opportunities, nutritional status and health status in order for the athlete to increase their performance and maintain this increased performance. Our research was designed as a qualitative research and the necessary information was collected and analyzed by examining the documents in the field. In the research, in order to compare the sample countries both among themselves and with Turkey, sports policies and athlete reward policies were examined and sections on variables that were thought to affect success and performance in the Olympics were compiled. The population of the research is the 2012 London, 2016 Rio De Janeiro and 2020 Tokyo Modern Summer Olympic Games, and the sample includes the top 10 success rankings in these games (United States, People's Republic of China, Russia, Japan, France, Germany , Italy, Australia, Netherlands, Hungary, England, South Korea) and Turkey. The total number of countries limited in the research is 13. Considering the originality of the research and the importance of the subject, it can be said that this research will contribute to the literature. As a result, reward policies of developed countries; It acts as a contribution to the process by taking into account factors such as supporting, preparing and encouraging the athlete during the process, with material and moral rewards. These countries do not give a lot of financial rewards to their athletes. Despite this, it has been concluded that countries with high gross domestic product per capita (GDP) and development levels are more successful in the Olympic Games, while the success rate in underdeveloped and developing countries is lower than other countries. Finally, in our country, both the local government and the central government provide a lot of financial support to our athletes. Despite these supports, it is seen that the success of our athletes in the Olympic Games is lower than the success level of the countries mentioned in our research.