Modern olimpiyat oyunlarında atletizm rekorlarını hazırlayan faktörler ve gelişimi
In modern olympic games factors that effect athleticism records and its development
- Tez No: 98923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Literatürde“Atletizm”olarak kullanılan koşma, atma, atlama ve çoklu yarışma disiplinlerini kapsayan kelimenin Fransızca“L'ATLETİSME”den geldiği yine literatürde“Atlet”diye adlandırdığımız sporcu ise eski Yunanca'da“athletes”diye yazılan bu kelime, tam anlamı ile“bir ödül karşılığı yarışan kişi”olarak bilinmekteydi. Koşma, yürüme, atlama ve savurma gibi insanın en temel doğal hareketlerinden kaynaklanan atletizm, antik vücut kültürünün ve olimpiyatların en önemli bölümünü oluşturmuştur. Modern olimpiyatların çekirdeği durumunda olan atletizm, temel sporların en önünde gelmektedir. Atletizmin etkinlikleri dolaşım ve solunum sistemi gibi fizyolojik özelliklerin olumlu etkileri ile genel verim yeteneğini artırır ayrıca temel fiziksel özelliklerden olan kuvvet, sürat, dayanıklılık, hareketlilik ve beceri gibi motorik özellikleri geliştirmede önemli yer tutar. Farklı özelliklere yönelik disiplin zenginliği, olimpiyatlarda atletizmi ön plana çıkarmaktadır. İnsanoğlunun idealleri ile yaşaması gereken gerçeklik arasındaki mücadeleyi simgeleyen modern olimpiyat oyunları, ilk defa 1896 yılında Atina'da başlamıştır. Bütün dünya sporcularını 4 yılda bir yapılan büyük spor şöleninde bir araya getiren olimpiyat oyunlarının amacı, gençliği karşılıklı anlayış ve dostluk ruhu çerçevesinde eğiterek, daha iyi ve barışsever bir dünya kurulmasına katkıda bulunmaktır. Bu çalışmanın amacı, Olimpiyat oyunlarında yapılan dereceler, kınlan rekorlar ve ülkelerin başarıları gibi teknik konuları Olimpizm Felsefesi ile bütünleştirerek Modern Olimpiyat Oyunları'nm Atletizm Branşında, Citius-Altius-Fortius (Daha süratli, Daha yükseğe, Daha kuvvetli) sloganında yer bulan yarışma disiplinlerinde rekorlara etki eden faktörleri analiz ederek değerlendirilmesi ve yeni derecelerin sınırını tespit etmektir. Çalışmamızda Modern Olimpiyat Oyunlarında yer alan Atletizm branşındaki Koşular, Atma, Atlama ve Çoklu Yarışmalarda Şampiyon Olan Atletlerin Dereceleri incelenmiştir. Tespit edilen bu derecelerin her geçen olimpiyat oyunlarında gelişmesine etki eden faktörlerin tespiti için kaynak taraması yapılmıştır. Rekorların ilerleme ritmi özellikle insan yeteneğinin sınırlarını belirleyen atletizmde bütün bilim adamları için zahmetli ve meydan okuyan araştırma ortamlarını oluşturmaktadır. Bundan dolayı rekorlarda devamlı gelişmektedir. Birçok insan bu alanda sınır olmadığı izlenimine sahiptir. Hiç şüphe yok ki elde edilen verilerin değerlendirilip yorumlanmasıIV sonucunda rekorların gelişimine; spor bilimlerinin, yükseltinin, rüzgarın, mevsimlerin, ekolojik- coğrafik özelliklerin, zeminin, kullanılan araç ve gereçlerin, biyolojik ritmin, yarış temposunu düzenleyenlerin, spora katılan insan sayısının, yetenek seçiminin, antrenman metotlarının, antrenörlerin niteliklerinin ve beslenmenin olduğu tespit edilmiştir. İnsanoğlunun beyin korteksinde saklı bulunan yaratıcı potansiyel, vücudundaki kaynakların sayısız kombinezonları şeklinde hareketle ilgili amaçlar uğrunda seferber edilmesine imkan vermektedir. Rekor, sonu gelmeyen bir insan çabasının özüdür.
Özet (Çeviri)
It was known that in our literature“Atletizm”used for running throwing, jumping and the word including multiple contest disciplines come from“L'ATLETİSME”in French that in our literature“Atlet”, sportsman was written“athletes”who are persons competing for an award in ancient Greek. Athleticism arising from running, walking, jumping and throwing formed antique body culture and the most important part of Olympic Games. Athleticism a kernel of the Modern Olympic Games, is far in front of fundamental sports in importance. The activities of athleticism have positive effects on vascular circulation and respiratory system causing general productivity capacity to improve, besides, basic physical characteristics such as force, speed, stamina, activity (mobility), ability to increase. Different characteristics toward multiple disciplines led athleticism to get important place at Olympic Games. Olympic Games that stands for struggle between human beings ideals and the truth they went through started for the first time in Athen in 1896. The aim for Olympic Games that get world's all sportsmen together once within every four years is to educate youth in the frame of mutual understanding and friendship soul in order to contribute to setting up better and more peaceful world. The aim of this study is to complete. Olympic records done and technique subjects like countries, successes with Olympic Philosophy to evaulate the factors affecting records by analyzing and to determine the borders of prospective records. In competition disciplines taken place in Citius-Altius-Fortius (faster, to higher, more powerful) in Athleticism at Modern Olympic Games. In this study, running, throwing, jumping and the records belonging to champion athletes in multiple contests at Modern Olympic Games were examined. Searching sources in this field was carried out in order to determine the factors affecting the way in which obtained records improves at Olympic Games as time goes by. The progressive rhythm of records, especially in athleticism which determines human being's capability formed hard and challenging research ambience to all scientist. For this reason, records always progress. Many people have got the opinion that there are no boundaries in this field of course, at the result of evaluating and interpreting the data obtained it was determined that sports sciences, altitude, wind, seasons, ecologic and geographicVI characteristics, ground, tools and materials used, biologic rhythm, number of people attending sport, selecting ability, training methods, coach's qualities, nutrition, those who are pace- making contribute to records improvement. Innovative potential included in human beings brain cortex made body sources in the way of countless combination available into aims related to motion. Record is an essence of human being's endless attempts.