Inquiring the meaning of 'Peoples' under the right to self-determination: The case of Patani people in Southern Thailand
Kendi kaderini tayin hakkı kapsamında 'Halklar'ın anlamının sorgulanması: Güney Tayland'daki Patani Halkı örneği
- Tez No: 890412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, kendi kaderini tayin hakkını talep edebilecek halkların tanımını incelemektedir. Ayrıca, halkların kendi kaderini tayin hakkını talep edebilecekleri durumları da araştırır, bu da genellikle sömürgeci güçten kurtulma hakkıyla ilişkilendirilir. Bu amaçla, bu tez Güney Tayland'daki Patani halkına odaklanmaktadır. Bu araştırma, tüzüklerin, davaların ve yerel liderlerle yapılan röportajların derinlemesine analizi yoluyla gerçekleştirilmekte ve bu da uluslararası hukuka göre halkların yasal bir tanımına duyulan ihtiyacı daha da göstermektedir. Bu tez, Patani halkının tarih, dil, kültür ve din gibi benzerlik özelliklerine, toprakla olan bağlantısına ve ayrı bir halk olarak bilincine dayanan bir halkın kriterlerini karşıladığını savunmaktadır. Patani halkı, uluslararası hukuk tanımına göre sömürgeci bir halk olmasa da, Yerli halk ve Azınlıklar olarak kendi kaderini tayin hakkı onlara garanti edilmektedir. Ayrıca, bir baskı unsuru varsa, Patan halkı uluslararası hukuka göre sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınma açısından kendi kaderini tayin hakkını kullanma hakkına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the definition of peoples who may claim the right to self-determination. It also inquiries into situations where peoples may claim the right to self-determination, which is usually associated with the right to be free from colonial power. To that end, this thesis focuses on the Patani people in Southern Thailand. This research is carried out via in-depth analysis of statutes, cases, and interviews with local leaders, which further illustrates the need for a legal definition of peoples under international law. This thesis argues that the Patani people satisfy the criteria of a people based on the similarity characteristics of history, language, culture, and religion, connection to the territory and their consciousness as a distinct people. Even though the Patani people are not a colonial people under the definition of international law, the right of self-determination is guaranteed to them as Indigenous people and Minorities. Furthermore, if an element of oppression exists, Patani people have the full right to exercise the right of self-determination in terms of social, cultural, and economic development under international law.