Estetik inleylerin marjinal adaptasyonunun incelenmesi
The Investigation of marginal adaptation of aesthetic inlays
  1. Tez No: 89042
  2. Yazar: ATİLLA GÖKHAN ÖZYEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KESİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
6- ÖZET S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZÎ / KONYA-2000 Dt. Atilla Gökhan Özyeşil Estetik İnleylerin Marjinal Adaptasyonunun tncelenmesi Bu çalışmada arka grup dişlerde kullanılan üç estetik inley materyali üç farklı kompozit rezin simanla yapıştırılarak marjinal adaptasyonları açısından karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. Yapılan deneylerde toplam 90 adet çekilmiş çürüksüz alt molar diş kullanıldı. Standart MOD inley kavitelerin hazırlandığı dişlere IPS Empress 2, Targis ve Vitadur Alpha materyallerinden elde edilen restorasyonlar Variolink II, Panavia F ve Rely X ARC kompozit rezin simanlar kullanılarak yapıştırıldı. Simantasyon işlemi tamamlandıktan sonra 37°C'deki sentetik tükrük içinde bir gün süreyle bekletildi. Bu işlemin ardından örneklerin başlangıç marjinal adaptasyonları steriomikroskobta incelendi. Elde edilecek bulguların klinik önem taşıyabilmesi için örnekler 4 farklı yapay yaşlandırma yöntemiyle yıpratıldı ve yine marjinal adaptasyonları steriomikroskobda incelendi. Elde edilen veriler Eşleştirilmiş t Testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Başlangıç ve yapay yaşlandırma sonrasındaki marjinal adaptasyon skorları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). 57
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY The Investigation of Marginal Adaptation of Aesthetic Inlays In this study, three esthetic inlay materials used in posterior teeth were cemented with three different composite resin cement and comparatively evaluated for marginal adaptation. For the experiments, totally 90 extracted human teeth were used. The restorations were fabricated by using IPS Empress 2, Targis and Vitadur Alpha materials and then they were cemented into the teeth with standart MOD inlay cavities. After cementation, test specimens were stored in 37°C synthetic saliva for 24 hours. Following this step, initial marginal adaptation scores were determined in steriomicroscope. The restorations were artifically aged by using four different methods to have comparable finding for clinical conditions and then they were determined in steriomicroscope. Datas obtained were evaluated statistically with using Paired Sample t Test. The difference between the initial and final marginal adaptation scores after aging was found statistically significant (p0.05). 58